Stát dá v příštích letech na nadzvukové letectvo přes 21 miliard korun

Na nadzvukové letectvo dá stát v příštích letech více než 21 miliard korun. Návrh ministerstva obrany schválila dnes vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun Jas-39 Gripen Armády ČR | Zdroj: ČTK

Výdaje jsou určené na období do roku 2027. Do této doby budou čeští piloti létat ve švédských stíhačkách Gripen, které jim slouží už od roku 2005. O prodloužení pronájmu 14 stíhaček rozhodl kabinet v březnu.

Roční splátky mají být o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Balíček zahrnuje i modernější vybavení letounů. Během dvanáctileté smlouvy také švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.

Cena za pronájem Gripenů je 1,7 miliardy korun ročně. Česko muselo s podpisem smlouvy spěchat, protože nabídka Švédska na zvýhodněnou cenu platila jen do konce března.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) Česko nadzvukové stíhačky potřebuje. „Země, které těmito zbraněmi nedisponují, jsou třeba Island, Lucembursko, pobaltské země. Já si nemyslím, že my patříme úplně do kategorie těchto zemí,“ řekl před časem Stropnický.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme