Česká Lípa sbírá plastová víčka. Výtěžek z jejich prodeje půjde na léčbu malého Jirky

Pětiletý Jiřík z České Lípy trpí ojedinělou nemocí zvanou hyperinzulinismus. Pomoci by mu mohla sbírka plastových víček, kterou vyhlásila českolipská radnice. Výtěžek z prodeje víček má uhradit speciální terapii, kterou si rodiče chlapce nemohou dovolit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastová víčka (ilustrační foto) | Foto: Simona Bartošová

„Pacient trpí nadbytkem hormonu – inzulinu. Je to opak cukrovky. Pacienti obecně trpí nedostatkem cukru čili výživy pro potřeby jednotlivých orgánů a buněk,“ vysvětluje podstatu hyperinzulinismu primář gynekologicko-porodnického oddělení českolipské nemocnice Radek Havlas.

Nedostatek cukru u takto nemocných lidí podle něj často způsobuje poruchy ve vývoji motorických či mentálních funkcí.

Právě touto nemocí trpí pětiletý Jiřík z České Lípy. „Než ho diagnostikovali, tak u něj docházelo k hodně častým opakovaným hypoglykemiím. To vedlo k tomu, že se poškodilo veškeré svalové nervové centrum,“ vzpomíná matka pětiletého Jirky Jana Ullmannová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o sbírce víček na pomoc nemocného Jirky z České Lípy natočil redaktor Tomáš Mařas

Její syn kvůli nemoci špatně mluví a nedokáže pořádně chodit ani s oporou. „Když to řeknu laicky, je to takové roztančené,“ přibližuje Jana Ullmannová. Ta teď upírá naděje na zlepšení Jirkova stavu ke speciální léčbě.

„Teď nám byla doporučena léčba v Klimkovicích. To je speciální terapie, kde to dítě je jakoby v lycrovém oblečku, který napomáhá fungování svalů. Nejdřív se tělo zahřeje, namasíruje, pak se strčí do toho oblečku a zavěsí se na lana, kde 3,5 hodiny intenzivně posiluje svaly,“ popisuje Jana Ullmannová.

Náklady na terapii jsou 50 tisíc, pojišťovna je však nehradí a rodina si takový výdaj nemůže dovolit.

Pomoci se rozhodla českolipská radnice, která vyhlásila sbírku plastových víček. Podle mluvčí českolipské radnice Kristýny Brožové se sbírkou pomáhá i firma na svoz komunálního odpadu.

„Firma do toho s námi šla téměř okamžitě. Zavázali se tam k tomu, že zdarma budou víčka svážet z Městského informačního centra, kam je mohou lidé odevzdávat. Zároveň je budou zdarma skladovat a také zprostředkují jejich prodej s tím, že veškeré peníze půjdou okamžitě na účet rodiny Ullmannových,“ řekl Brožová.

Na získání 50 tisíc je nutné nasbírat přibližně osm tun plastových víček. Sbírka se koná až do odvolání.

Tomáš Mařas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme