Komise k reformě penzí chce hlavní změny připravit do několika měsíců

Dopoledne se poprvé sešla komise, která má připravit změny důchodového systému. Jedním z jejích hlavních úkolů je zrušení takzvaného druhého pilíře, do něhož stát vyvádí část peněz z průběžného systému, pokud se lidé rozhodnou v něm spořit i sami. V komisi, kterou vede sociolog, Martin Potůček, zasedají zástupci všech parlamentních stran a odborníci na danou oblast.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Výsledkem práce komise by měly být zásadní změny penzijního systému, platné většinou od roku 2017. Druhý důchodový pilíř, do něhož vstoupilo jen zhruba 80 tisíc lidí, by měl skončit ještě o rok dřív.

Podle předsedy Senátu za ČSSD Milana Štěcha by přitom nemělo dojít ke ztrátám jak pro lidi, kteří se do druhého pilíře rozhodli vstoupit, tak pro penzijní společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by se měl změnit český důchodový systém? Ve vysílání Radiožurnálu o tom diskutovali předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch a poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová

Zrušení druhého pilíře ale zřejmě nepodpoří zástupci opoziční TOP 09, která se za Nečasovy vlády na penzijní reformě spolupodílela. Podle poslankyně za tuto stranu Heleny Langšádlové jde prý o mimořádně neodpovědný návrh.

„My samozřejmě vyčkáme, s jakými návrhy přijde tato komise, nicméně považuji řešení skrze druhý pilíř, tak jak byl zaveden, za správnou cestu,“ řekla Langšádlová.

Jedinou chybou druhého pilíře podle ní je to, že byl nastaven jako dobrovolný. „Jinak jsem přesvědčená o tom, že je to cesta, kterou se vydaly mnohé vyspělé země.“

Šéf Senátu Štěch od Potůčkovy komise rovněž očekává návrhy opatření, která pomůžou stabilizovat průběžný důchodový systém do dalšího období.

„Jde o to ten průběžný systém, který se desítky let zpátky i v současnosti ve světě prokázal jako nejlepší systém, modernizovat, posílit, nedovolit, aby se do něj neplatilo, zlepšit výběr pojištění od všech skupin lidí, které pak to pojištění stejně čerpají rovnoměrně, stejně,“ nastínil Štěch.

Sociální demokraté chtějí posílit také třetí důchodový pilíř, tedy dobrovolné připojištění s příspěvkem státu, do něhož by ale chtěli víc zapojit i zaměstnavatele.

Komise chce hlavní změny připravit do několika měsíců.

Jana Čermáková, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme