Na Šluknovsko míří tři ministři, se starosty chtějí řešit problémy vyloučených lokalit

Problémy vyloučených lokalit na Šluknovsku pojedou dnes řešit hned tři ministři. Vláda tak reaguje na výzvu 18 starostů, kteří si stěžují, že dlouhodobě špatnou sociální situaci v regionu nikdo neřeší. Mezi taková místa patří například i sídliště v Kovářské ulici ve Varnsdorfu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na sídlišti v ulici Kovářská ve Varnsdorfu | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Většinu bytů na sídlišti v Kovářské ulici ve Varnsdorfu majitelé pronajímají sociálně slabým. Sídliště patří mezi takzvané vyloučené lokality. Jedna z obyvatelek, která si přeje zůstat v anonymitě, nakonec promluvila o bydlení na sídlišti.

„Je tady neustálé rušení nočního klidu, nepořádek kolem kontejnerů. Nedávno tady byla hromadná bitka dvou cikánských skupin. Vzniklo z toho těžké ublížení na zdraví,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tři ministři a starostové Šluknovska budou řešit problémy sociálně vyloučených lokalit a bydlení chudých. Podrobnosti zjišťoval redaktor Tomáš Mařas

Situace je prý pro ni neúnosná, a tak se chce přestěhovat. „Po dvaceti letech si hledám bydlení,“ přiznává. Podle vedoucího varnsdorfského Centra sociálních služeb Karla Jiřišty je zřejmé, proč jsou na sídlišti problémy.

„Je tam velká koncentrace lidí, kteří nemají práci. Velká koncentrace dětí, které nemají vyžití, a z toho vznikají další problémy. Ty problémy, které byly kdysi tady na ubytovnách, jsou dneska v Kovářské,“ vysvětluje.

I Šluknov má místa, kde bydlí nepřizpůsobiví a chudí. Podle nezávislé starostky města Evy Džumanové se s nimi pojí několik problémů, které je třeba řešit.

„Neustále trvá problém zneužívání sociálních dávek, ale především právě na bydlení. Obrovským problémem je drogová problematika, přetrvávající drobná majetková trestná činnost a nezaměstnanost,“ vyjmenovává.

Kvůli řešení problému vyloučených lokalit dnes odpoledne přijedou do regionu ministři vnitra a pro národnostní menšiny Milan Chovanec a Jiří Dienstbier a ministryně práce Michaela Marksová-Tominová (všichni ČSSD).

Posílení pořádkových jednotek

Ministr Chovanec Českému rozhlasu řekl, že plánuje posílit bezpečnostní složky na Šluknovsku, které je podle něj jedno z nejhůře postižených oblastí sociální migrací.

„K policii má přicházet tisíc nových policistů a část z nich by měla mířit právě do těchto sociálně vyloučených oblastí, kde jsou problémy,“ říká. „Bude to několik stovek policistů, kteří posílí pořádkové jednotky v těchto oblastech,“ doplňuje.

Ministr také podporuje zavedení Centrálního registru přestupků, jak požadují starostové. „Měl tady být už dávno. Potřebujeme ho nejenom ve vztahu ke Šluknovsku a porušování veřejného pořádku, ale pomůže i ve vztahu k lidem, kteří jezdí zfetovaní za volantem nebo s fotbalovým násilím. Bohužel ale registr tady nebude dříve než 1. ledna 2016.“

Popelnice na sídlišti v Kovářské ulici ve Varnsdorfu | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme