Napětí okolo Ukrajiny zpomaluje podle Evropské komise růst ekonomiky Ruska

Ruská ekonomika kvůli konfliktu s Ukrajinou začíná zpomalovat svůj růst. Evropská komise pro letošní rok odhaduje, že hrubý domácí produkt země za letošní rok vzroste o jedno procento. Loni byl výkon ruského hospodářství o tři desetiny procentního bodu větší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident Evropské komise Siim Kallas | Zdroj: Reuters

Nový odhad Evropské komise vychází zejména z dopadů sankcí, které proti Rusku částečně zavedly Spojené státy a Evropská unie.

Důležitou roli podle odborníků sehraje nestabilita ruských podniků. Amerika se totiž na rozdíl od unie zaměřila v opatřeních i na některé firmy nebo banky.

Pokud sankce ještě přitvrdí, výrazně se to odrazí na výkonu hospodářství. Navíc podnikatelská a spotřebitelská důvěra v zemi se kvůli tomu prudce zhorší, což bude mít dopad na celou ekonomiku.

Evropská komise podle ČTK připravuje analýzy možných podob a dopadů širších hospodářských postihů, které by postihly celá odvětví ruské ekonomiky. O jejich spuštění by ale v případě dalšího stupňování konfliktu musel zřejmě rozhodnout unijní summit.

Jestli se Spojené státy s Evropskou unií dohodnou na mnohem výraznějších opatřeních, pak by to mohlo mít nepříznivé dopady na celé evropské hospodářství. Záleží ale na tom, jaké sankce by proti Rusku následovaly.

Ekonomika unie by měla růst

Zatím Evropská komise odhaduje, že ekonomika celé unie letos vzroste o 1,6 procenta. V eurozóně pak o 1,2 procenta. A s oživením počítá i příští rok, což je dobrá zpráva i pro Česko, pro které je eurozóna klíčovým obchodním partnerem.

Kvůli dalším a přísnějším sankcím by se zpomalil i růst ruského hospodářství. To by se Česka dotklo nepříznivě, protože Ruská federace je jedním z hlavních obchodních partnerů zdejších exportérů.

Zahraniční obchod mezi Českem a Ruskou federací po třech letech mírně oslabil. Ve srovnání s rokem 2012 se obrat loni snížil o 1,5 procenta. Na poklesu se podle portálu Business Info podepsal slabší český vývoz. V exportu zdejších firem vévodí auta, následují stroje a zařízení určené pro průmysl.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme