ÚSTR si vybírá nového ředitele, radní si na pohovor pozvali tři kandidáty

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů si volí nového ředitele. Tři kandidáty, kteří v konkurzu dosud získali nejvíce bodů, si volební komise prověří dnes při osobním pohovoru. Jsou to francouzská historička Muriel Blaiveová, bývalý šéf vědecké rady ústavu, švýcarský historik Adrian Portmann von Arburg a nynější první náměstek ústavu Zdeněk Hazdra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

Radní Michal Uhl očekává, že výsledek volby bude známý ještě dnes večer:

„Očekávám, že dnes padne rozhodnutí, respektive podle volebního řádu je volba tříkolová, první dvě kola se uskuteční dnes. V případě, že dnes nebude nikdo zvolen, uskuteční se třetí kolo za týden. Zvolen bude takový kandidát, který získá čtyři hlasy, tedy nadpoloviční většinu.“

Jasnou představu o novém řediteli má předseda výběrové komise, historik Oldřich Tůma.

„Profilem by to měl být velký a respektovaný historik, zároveň nadaný vysokou mírou sociální inteligence, aby nějakým způsobem dokázal usmířit svářící se názorové a jinak definované frakce, které v ústavu jsou,“ vyjmenovává Tůma.

Ústav pro studium totalitních režimů vznikl v roce 2007 jako organizační složka České republiky určená k vědeckému zkoumání a objasňování éry obou totalitních režimů v Československu, komunismu a nacismu. Jeho řediteli byli Pavel Žáček (do 2010), Jiří Pernes, pověřený Zdeněk Hazdra (2010) a také současný ministr kultury Daniel Herman (do 2013). Od odvolání Hermana vede instituci Pavla Foglová.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme