Nový majitel Literární akademie chce rozšířit obory. Bývalí studenti a učitelé to kritizují

Novou éru v Literární akademii Josefa Škvoreckého kritizují její bývalí pedagogové a studenti. Zavedená soukromá škola, která v Česku první nabídla výuku tvůrčího psaní, loni změnila majitele. Pod vzdělávací společností International Art Campus Prague se prostřídalo vedení a částečně i pedagogický sbor. Nová má být i nabídka oborů. Navíc v nich nepůjde už jen o literární a mediální tvorbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Vzdělávací společnost International Art Campus Prague podala dvě žádosti o akreditace.

„Je to jednak studijní program dramatická umění, studijní obor scénická a dramatická tvorba a také organizace a řízení zdravotních a sociálních služeb. Znamená to pohyb k větší ekonomické stabilitě školy, protože tento program by mohl poměrně v rychlé době tendenci býti v červených číslech zažehnat,“ věří rektor školy Petr Kaňka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových oborech Literární akademie natáčela redaktorka Petra Benešová

Absolventi tohoto oboru by měli zvládnout řízení domovů důchodců, stacionářů, nebo se budou věnovat hendikepovaným lidem. Novou strategii ale kritizují bývalí učitelé. Ze školy odešlo i bývalé vedení.

„Jednatelka dala loni v květnu výpověď, posléze do konce roku odešel rektor, pak studijní prorektor, v prosinci celé studijní oddělení, dále došlo k nějakým dalším změnám na některých místech,“ vysvětluje rektor.

Žádný komentář

Studenti, kteří ale chtěli zůstat v anonymitě, se bojí, že škola přijde o prestiž. Sdílnější ale nebyli ani bývalí zaměstnanci školy. Bývalý rektor školy Petr Čornej vůbec nechtěl situaci komentovat.

Lingvistka a také bývalá rektorka školy Radoslava Kvapilová Brabcová byla velmi stručná: „Já už tam nepracuji. S novým vedením se vědecká rada rozešla poměrně natvrdo. Nebudu se k tomu vyjadřovat.“

Rektor ale obavy vyvrací. O základní obory - literární a mediální tvorbu - studenti nepřijdou. Patří do stěžejních studijních programů. Navíc sociální a zdravotní obor se bude vyučovat pod Institutem zdravotních a sociálních služeb, který spadá pod vzdělávací společnost. A s literární tvorbou nebude mít podle vedení školy nic společného.

Dostane škola akreditace?

Žádosti o akreditace teď musí posoudit Akreditační komise. Její předsedkyně Vladimíra Dvořáková ale nechtěla věc komentovat a předjímat, jak se k tomu komise postaví a jestli žádostem společnosti nakonec vyhoví. Rektor Kaňka ale nevidí jediný důvod, proč by škola neměla uspět.

„Já se domnívám, že obory směřující k humanizaci společnosti se nerozchází s žádným konceptem školy, která má kreativní nebo humanitní kontext.“

Zdrženlivé je zatím také ministerstvo školství. Podle tiskového odboru ‚v současné době probíhá řízení o akreditaci a úřad se do jeho ukončení nebude k záležitosti vyjadřovat‘. Podle informací Radiožurnálu je ale pravděpodobné, že se budou kontroloři vzděláváním na škole podrobněji zabývat.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme