Likvidace ropných kalů z ostravských lagun by měla skončit v roce 2018

Lidem z ostravských Fifejd by se do čtyř let mohlo lépe dýchat. Státní podnik Diamo vybírá firmu, která odtěží zbytek ropných kalů po bývalé rafinérce Ostramo. Místní by si i v létě mohli po letech konečně bezstarostně otevřít okno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Zdroj: ČTK

„Otevřu okno, řeknu to je zase smrad, tak ho radši zavřu, a tím to končí,“ popisuje paní Olga, která žije na sídlišti u ostravských lagun 40 let.

Na štiplavý zápach, který jí do oken občas nažene vítr, si už podobně jako další sousedé musela chtě nechtě zvyknout. Například paní Slávka se v létě kolikrát ani pořádně nevyspí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O likvidaci ropných lagun v Ostravě se zajímal reportér Stanislav Janalík

„To má takovou vůni jako žumpa, čpavek, chmel. Taková směska je to. Někdy mě to i vzbudí,“ stěžuje si paní Slávka.

Do čtyř let chce státní podnik Diamo úplně zlikvidovat zbývajících 97 tisíc tun ropných kalů.

„V současné době probíhá výběrové řízení na zpracovatele těchto kalů a předpokládáme, že do konce roku 2018 budou kaly zlikvidovány. Samozřejmě to je za předpokladu, že soutěž bude probíhat standardním způsobem a nebude se zdržovat,“ potvrzuje Josef Havelka z odštěpného závodu Odra státního podniku Diamo.

Pomoc přislíbil i ministr průmyslu

Nejpozději v červenci chce podnik znát pět firem, ze kterých vybere vítěze. Pomoc Ostravsku přislíbil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

„Tohle je dlouhý problém, který ne a ne dořešit, a samozřejmě z mé pozice se budu snažit, aby co nejdříve bylo zajištěno financování a také aby ten proces výběru proběhl pokud možno co nejdříve,“ uvedl Mládek.

Čištění lagun v minulosti provázely problémy například s likvidací paliva vyrobeného z vytěžených kalů nebo komplikace s nebezpečným benzenem.

V sanaci kontaminované podzemní vody a zeminy bude dál pokračovat Sdružení Čistá Ostrava, které už zakázku získalo v minulosti.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme