Ministr kultury se v prvním návrhu rozpočtu peněz navíc nedočkal. Právě naopak

Navýšení peněz ze státního rozpočtu pro kulturu bylo při nástupu do funkce hlavním trumfem současného šéfa tohoto rezortu, lidovce Daniela Hermana. Požadavek prosadil i do koaliční smlouvy. Jenže to je vše. V návrhu rozpočtu na příští rok už slibované peníze nejsou. Naopak - je tam proti letošku ještě méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obvodní soud pro Prahu 3 vyhověl 2. května žalobě nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (na snímku z 13. února) a označil jeho loňské odvolání z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů jako protiprávní. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Kultura je podfinancovaná. Já jsem velmi rád, že se nám podařilo včlenit do koaliční dohody jedno procento ze státního rozpočtu na kulturu. Všichni předsedové potenciálních koaličních stran toto podepsali, spolu s předsedy poslaneckých klubů.“

„To myslím, že je velmi důležité, takže na tom můžeme stavět a k tomu se chceme přiblížit,“ řekl Daniel Herman pár dní před nástupem do funkce. Za sto dnů ale v prvním návrhu rozpočtu pro příští rok není peněz víc, ale dokonce o mnoho míň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sto dní ministra kultury Daniela Hermana bilancuje redaktorka Marie Reslová

Možná i proto dnes při bilancování sta dnů ve funkci ministr šetří slovy. Prostor, který mu Český rozhlas nabízel, prostřednictvím své mluvčí odmítl. Všechno, co chtěl říct, prý napsal na webové stránky ministerstva kultury.

"Využil jsem tohoto času k tomu, abych vedle plnění operativních povinností nastavil efektivní chod Ministerstva kultury," sdělil v krátkém textu. Doplnil ho tabulkou úkolů, které je třeba podle programového prohlášení splnit.

Například opoziční poslankyně za TOP 09 Nina Nováková doufá, že ministr financí kultuře nakonec přidá. „Doufám, že pan ministr financí jen straší, a jestli ne, že se najde dostatek hlasů, které věc uvedou na pravou míru,“ řekla Českému rozhlasu.

Sobotkova vláda má za sebou sto dní. Výměny ministrů zatím nechystá

Číst článek

Celkem by na ně potřeboval o více než dvě a čtvrt miliardy navíc oproti letošnímu rozpočtu. Tedy přes dvanáct miliard. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) mu ale zatím nabízí pouze osm.

Miroslava Němcová, poslankyně za ODS, by na místě ministra o navýšení rozpočtu více bojovala. „Pan ministr musí být důrazný, ve vládě si musí o ty peníze říct a musí zabojovat.“ Podle ní je přesto Herman lepším ministrem než jeho předchůdce Jiří Balvín.

„Nemám dojem, že v této oblasti udělal pan ministr nějaké fatální, špatné kroky. Doufám, že i ta věc, která se teď děje kolem Národní galerie, tedy jmenování jejího nového šéfa, proběhne už v klidu, že se už tahle kapitola uzavře,“ doplnila Němcová.

Zeman premiéra Sobotku příliš nepodporuje, často se staví za jeho odpůrce

Číst článek

Tomu, že vládní koalice nakonec splní slib a navýší finance na kulturu na jedno procento státního rozpočtu, věří i ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Předložil jsem nějakou koncepci rozvoje Národního divadla a v posledních dnech i finanční plán s nějakými prioritami, který například počítá s navýšením mezd kolektivních těles, což je nesmírně důležitá věc nejen pro zachování, ale taky kvalitní provoz Národního divadla v budoucnosti,“ zdůraznil Burian.

Zatím ministr Herman nestihl do sněmovny předložit žádný významný zákon. Minimálně o dvou se ale bude ještě v tomto roce jednat. Ministerstvo chystá zákon o kultuře a nový památkový zákon.

100 dní Sobotkovy vlády | Foto: Český rozhlas

Marie Reslová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme