Všichni tři kandidáti na ústavní soudce prošli ústavněprávním výborem Senátu hladce

Ústavněprávní výbor Senátu podpořil všechny tři prezidentovy kandidáty na ústavní soudce. Výbor doporučil prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, předsedu volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěcha Šimíčka i bývalého ústavního soudce Jiřího Nykodýma. Horní komora bude o jejich zvolení rozhodovat 29. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Předsedy Soudcovské unie Tomáše Lichovníka se senátoři mimo jiné ptali na praxi a jaké problematice by se chtěl v případné budoucí roli věnovat:

„Vyplývá to z mé současné profese, zejména právem na spravedlivý proces. Jedná se o to, aby nedocházelo ke zneužívání práva.“

Jiří Nykodým už v minulosti soudcem Ústavního soudu byl. V případné budoucí roli soudce by se rád věnoval zdravotnické problematice:

„Mám poměrně blízko ke zdravotnické problematice. Myslím si, že ze všech soudců minulého soudu jsem měl asi nejvíc rozhodnutí z této problematiky. Pak také z problematiky volebního práva, kde jsem měl řadu nálezů.“

Všichni kandidáti prošli výborem hladce. „Já jsem přesvědčen, že obecně doporučení ústavně právního výboru horní komory českého Parlamentu je bráno vždy s respektem. Je to doporučení, které vždy vychází. Nechci říct přejímáno, ale velmi respektováno. Věřím, že zrovna tak hladce projde i plénum Senátu Parlamentu ČR,“ říká předseda ústavněprávního výboru Senátu Miroslav Antl za ČSSD.

Senátoři rozhodnou o kandidátech 29. května, osobně je přijde podpořit prezident Miloš Zeman.

Letos ve funkci skončí tři ústavní soudci - Stanislav Balík, Michaela Židlická a Ivana Janů. V lednu letošního roku už prezident jmenoval dva ústavní soudce. Stali se jimi 72letý profesor trestního práva Jan Musil a 63letý odborník na evropské právo Jiří Zemánek.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme