Bažiny a bodláky jsou pryč. Nejjižnější místo Česka se otevřelo turistům
K nejjižnějšímu bodu České republiky už se turisté nebudou prodírat houštinami a bažinou. Vyšebrodští se rozhodli místo nejjižnějšího cípu republiky, které leží 10 km od Vyššího Brodu na hranici s Rakouskem, zkulturnit.
„K nejjižnějšímu bodu vedla poměrně úzká pěšinka. Samotné místo bylo poměrně dost podmáčené a zarostlé. Pro turisty to moc atraktivní nebylo,“ popisuje vedoucí vyšebrodského infocentra Karel Troják, který z neudržovaného místa odvezl spolu s dalšími lidmi nejedno kolečko bahna a drnů.
Teď už je nejjižnější bod upravený a vedou k němu hned dvě turistické trasy. „Můžou jít pěšky z Vyššího Brodu po turistické trase Radvanov-Rading, což je zhruba 10 kilometrů. Je to žlutá turistická značka,“ upřesňuje Troják.
Vedoucí vyšebrodského infocentra Karel Troják ve víkendovém vysílání Radiožurnálu
Kdo je méně zdatnější, může se dostat do Studánek autem a odsud po turistické trase dojít k nejjižnějšímu bodu po 6 kilometrech.
Zvláštností tohoto místa je i to, že na krajní zeměpisný bod míří dělostřelecké kanóny. „Místo se nazývá Švédské šance. Rakouská obrana tam postavila valy proti Švédům, kteří již v tu dobu plenili Vyšebrodsko a okolí. Pro případ, že udělají nájezd na rakouskou stranu, vznikly tyto valy. A samozřejmě Švédové se otočili zpátky a dál už nepostupovali,“ vysvětluje Troják.
Dosud v místě někteří turisté nechávali vzkazy na dřevěných kolících, aby bylo vidět, že tu někdo byl. Teď si naopak budou odvážet razítko s označením nejjižnějšího místa. „A u nás v informačním centru ve Vyšším Brodě si může zakoupit originální pohlednici, kterou jsme vydali právě pro tuto chvíli,“ uzavírá Troják.