Církevní restituce budou nejspíš řešit šéfové koaličních stran, ANO nechce vládní tým

Hnutí ANO nevidí důvod k tomu, aby případnou změnu zákona o církevních restitucích řešil vládní vyjednávací tým, jak to navrhla ČSSD. Lidovci jako třetí koaliční strana jsou proti od začátku. O revizi restitucí se nejprve pokoušela expertní skupina složená ze zástupců ČSSD a hnutí ANO. S církvemi se ale nedomluvila a nedávno svou činnost ukončila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

Podle předsedy poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je nutné církevní restituce určitě dořešit, jak ale potvrdil, není pro to nutné vytvářet zvláštní vládní vyjednávací skupinu.

„Není potřeba tvořit vládní tým. Na jednání koaliční rady minulý týden jsme se dohodli, že by to řešili předsedové koaličních stran, eventuálně koaliční rada. Téma církevních restitucí je potřeba dořešit, sociální demokracie to měla jako hlavní téma svého volebního programu. Pokud se to nepodařilo ustavenému týmu vyjednavačů, tak se to dneska posouvá na úroveň předsedů stran."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v otázce církevních restitucích sleduje reportérka Jana Čermáková

Je také pravděpodobné, že pokud se v pondělí sejde koaliční rada, která většinou zasedá po jednání vlády, bude mít církevní restituce na programu.

Předseda sociálních demokratů a premiér Bohuslav Sobotka připomíná, že o vládní vyjednávací tým požádaly samy církve poté, co se nepodařilo dojednat úplnou shodu v rámci expertního týmu ČSSD, hnutí ANO a zástupců církví.

Sobotka trvá na tom, že restituce nejsou spravedlivé a je třeba je změnit. Myšlenku na vznik vládního vyjednávacího týmu zatím stále ještě definitivně neopustil:

„Sociální demokracie se domnívá, že pokud církve chtějí jednat, tak bychom této možnosti měli využít. Současně se nebráníme tomu, aby vznikla i koaliční pracovní skupina, která by analyzovala jednotlivé možnosti, jak dosáhnout změny zákona o církevních restitucích.“

„Je potřeba si uvědomit, že minulá vláda ten zákon schválila v takové podobě, že nejsme schopni změnit jeho základní parametry bez toho, aniž bychom se současně s církvemi dohodli.“

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě | Foto: Noemi Fingerlandová

Třetí vládní strana, KDU-ČSL, je od samého začátku proti změně církevních restitucí a žádné případné vyjednávací skupiny se účastnit nechce.

"Pro nás jsou církevní restituce uzavřená kapitola, byli jsme ochotni to řešit v případě, že dojde k dohodě mezi ČSSD a 17 církvemi, k té očividně nedošlo a my to považujeme za uzavřenou záležitost. Nevidíme důvod, proč jednat, když už je to uzavřené i ze strany církví,“ potvrdil už dříve místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Sociální demokraté chtěli s církvemi jednat mimo jiné o možnosti zdanění vyplacených náhrad, odbourání inflační doložky nebo o tom, aby se církve zavázaly, že peníze použijí na veřejně prospěšné účely.

Vrácení movitého nebo nemovitého majetku už zabránit nejde, předmětem diskusí jsou teď právě peněžní náhrady ve výši 59 miliard korun, které by měly církve získat během 30 let navýšené o inflaci.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme