Poslanci podpořili rozšíření Kokořínska. Zrychlené projednání ale ministr Brabec neprosadil

Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o Máchův kraj v okolí Doks. Rozšíření má umožnit lepší ochranu unikátní přírody a krajiny v oblasti, včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi z hnutí ANO se ale už nepodařilo prosadit návrh ve zrychleném projednávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistické léto - šestá výprava na Kokořínsko

Turistické léto - šestá výprava na Kokořínsko | Foto: Michal Plšek, Patrik Rozehnal

„Zrychlené projednávání má být použito opravdu jenom tehdy, když z nějakých nenadálých příčin hrozí nebezpečí z prodlení. Tady žádné nejsou, vládě se jen nechce pracovat,“ vysvětlil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, proč jeho strana spolu s ODS schválení návrhu bez projednání ve druhém a třetím čtení vetovaly.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc uznává, že veto je opoziční právo a že i sociální demokracie tak v minulosti postupovala. Opozice ale podle něj v takovém případě musí nést za rozhodnutí odpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozšíření Kokořínska mluvila na Radiožurnálu sněmovní reportéka Jana Čermáková

„Ukáže-li se, že jejich nepřijetí ve zkráceném řízení může třeba poškodit Českou republiku tím, že se nestihne transpoziční proces, anebo například tím, že tyto zákony jsou nutné pro život v různých oblastech,“ vypočítává příklady.

Návrh na rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko tak v tuto chvíli míří do sněmovního výboru pro životní prostředí. Poslanci ale přece jen projednávání alespoň trochu urychlili. Rozhodli totiž o tom, že výbor bude mít na projednání jen měsíc, místo obvyklých dvou.

Rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko je důležité hlavně kvůli vzácné flóře a fauně: v oblasti se vyskytuje například jedinečná masožravá rostlina tučnice česká, největší hnízdní populace jeřába popelavého a skoro 700 druhů motýlů.

Sedm let připravované rozšíření kokořínské chráněné krajinné oblasti navíc podporují kromě ekologů i tamní obce.

Jana Čermáková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme