Zástupci Česka a Švédska podepsali novou smlouvu o pronájmu gripenů

Dohodnutý pronájem stíhaček Jas-39 Gripen dnes zástupci Česka a Švédska potvrdili podpisem smlouvy. Podle dodatku schváleného v březnu bude mít česká armáda stíhačky nejméně do roku 2027. Za pronájem zaplatí více než 21 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci českého a švédského ministerstva obrany Bohuslav Dvořák (vpravo) a Ulf Hammarström podepsali na letecké základně v Čáslavi dodatek ke smlouvě, kterým se prodlouží pronájem letounů Jas-39 Gripen | Zdroj: ČTK

Švédská strana podle nové smlouvy gripeny zmodernizuje a zároveň bude dodávat více služeb než doteď.

„Letouny budou vybaveny modernějšími přístroji a budou především vybaveny prostředkem pro komunikaci, včetně datové, s aliančními partnery, takže budou už moci být bez problémů použity v prostředí NATO,“ řekl Českému rozhlasu náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se armáda rozhodla prodloužit smlouvu na pronájem gripenů, vysvětloval na Radiožurnálu náčelník generálního štábu Petr Pavel

Stroje nově dostanou také systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se také s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice.

„V průběhu několika následujících let, jak budou letouny procházet opravami po předepsané době, budou tyto prostředky do nich montovány,“ doplnil Pavel.

Dosavadní pronájem švédských nadzvukových stíhaček vyprší v roce 2015. O dodatku se začalo vyjednávat před více než dvěma lety. Podle generála Pavla je pronájem strojů pro Českou republiku stále jediným možným řešením.

„Pokud letouny pořídíte jako akvizici jednorázovou, tak budete potřebovat částku, která mnohonásobně převýší možnosti státního rozpočtu v krátkém časovém úseku. Pronájem umožní rozložit platby do dlouhého období,“ připomněl Pavel.

Jas-39 Gripen | Foto: ČTK

Martin Hromádka, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme