Z Hranic u Aše zmizel před 40 lety smírčí kříž. Teď má obec jeho repliku

Kamenné a smírčí kříže najdou lidé v české krajině od nepaměti. V posledních desítkách let se ale řada těchto drobných památek ztratila. Zničila je činnost stavbařů, odstranili je vandalové a zloději. Historický smírčí kříž před časem zmizel i z Hranic u Aše. Místní badatelé po něm pátrali neúspěšně. Památný kámen se ale do města nakonec přesto vrátil. Tedy přesněji řečeno, na původní místo lidé umístili jeho kopii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Replika smírčího kříže v Hranicích u Aše | Foto: Luboš Stránský

„Pro mě je to spíš taková nostalgie. Když jsem byl malý, tak moje maminka v té továrně pracovala. Já jsem tam chodil a vždycky jsem si na něj sedl,“ vzpomíná Luboš Stránský s tím, že historickou památku vnímal jako dětského kamaráda.

A právě proto sledoval osud smírčího kamene poté, co se centrum pohraničního města začalo zásadně měnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hranicích u Aše natáčel redaktor Zdeněk Trnka

„Vím o tom, že když se v roce 1972 demolovala továrna, tak se kříž vyjmul a dal se na městský úřad, tenkrát městský národní výbor, na dvůr. Bohužel se rok nato začaly v akci ‚Z‘ budovat garáže a dělníci ho hodili do těch základů,“ popisuje pan Luboš, který ale na starý kamenný kříž nezapomněl. Intenzivně po něm začal pátrat po roce 1989.

„Pořád mi to vrtalo hlavou. Po 90. roce jsem si naivně říkal, že kdybych našel pamětníka, tak bychom ho vykopali. Bohužel nikdo se nepřihlásil, že by řekl, ano byl jsem to já. Dneska každý dělá mrtvého brouka,“ podotýká pan Luboš.

Historie kříže není známa

Vzdát se ale nechtěl. A napadlo ho, že by centru města prospělo, kdyby se na původní místo vrátila alespoň replika historické památky. Podporu našel u pracovníků místního muzea.

„Zajel jsem za panem Vítem a panem Buškem, to jsou pracovníci, kteří jsou i ve spolku smírčích křížů. Od nich jsem dostal podporu, a to už byl první krok,“ vypráví. Pan Luboš oslovil zástupce města a našel kameníka. Za finanční pomoci radnice nechal repliku kamenného kříže vyrobit a našel i přesné místo, kde kříž kdysi stál.

Úplně všechno ale hladce samozřejmě nešlo. Někomu se nápad nelíbil. Jiný pro něj těžko hledal pochopení. Nedůvěru sousedů se panu Lubošovi nakonec podařilo překonat. Historii smírčího kříže se ovšem přesně zjistit nepodařilo. Současná evidence o něm samozřejmě ví. Dobové tisky se o kamenném kříži zmiňují bez dalších podrobností.

„Nic konkrétního o tom nevíme. Máme ještě jeden smírčí kříž, na trojstátí, kde se dochovalo, že to byl souboj nějakých důstojníků, z nichž jeden padl a tímto si to vyrovnali. Ale o tomhle nevíme nic,“ dodává pan Luboš.

Odhalení repliky smírčího kříže připadlo na den osvobození města americkou armádou. A pan Luboš v tom vidí další symbolický moment. „I když jsme vybírali toto datum, tak je pro Hranice velmi významné, protože jsme první obec, která byla osvobozená americkou armádou. Toho 18. dubna 1945, takže teď je to 69 let,“ uzavírá.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme