Čtyři francouzští novináři unesení v Sýrii jsou na svobodě

Čtyři francouzští novináři, kteří byli unesení skoro před rokem v Sýrii, jsou na svobodě a v pořádku. Podle úřadu francouzského prezidenta je na hranicích s Tureckem objevili turečtí vojáci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotoaparát | Foto: Marián Vojtek

Novináři byli ihned převezeni do nemocnice a během dneška by měli dorazit zpět do Francie. Za jejich únosem podle všeho stáli islamisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě.

„Jsme šťastní, že jsme na svobodě. Děkujeme tureckým úřadům za pomoc. Je krásné znovu vidět nebe, svobodně se pohybovat a mluvit,“ radoval se reportér rádia Europe 1 Didier François.

Spolu s fotografem Edouardem Eliasem byli uneseni severně od Halabu v červnu 2013. Nicolase Hénina, píšícího pro časopis Le Point, a fotografa na volné noze Pierra Torrese zajali o něco později.

Jak uvedl francouzský prezidentský úřad, všichni čtyři muži jsou v dobrém zdravotním stavu, a to navzdory ‚velmi obtížným podmínkám‘, ve kterých se v zajetí nacházeli.

Podle organizace Reportéři bez hranic je Sýrie pro novináře nejnebezpečnější zemí na světě. V zajetí je tam v současné době přes 30 novinářů.

Jan Šmíd, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme