Zdravotní sestra, která pomáhala zachraňovat raněné při neštěstí ve Studénce, dostala ocenění

Od tragédie ve Studénce na Novojičínsku uběhlo téměř šest let. Zdravotní sestra Naděžda Tomčíková ze Svitavska tehdy i přes své zranění pomáhala ostatním jako první. Letos za svou odvahu a úsilí dostala ocenění Žena regionu 2013. V celorepublikové internetové soutěži dostala nejvíce hlasů napříč všemi kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tragická nehoda vlaku u Studénky | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

„My všichni postižení i pozůstalí potřebujeme strašně sil,“ říká paní Tomčíková.

Právě sílu v sobě tehdy ve vlaku Naděžda Tomčíková našla. Pro nedostatek zdravotnického materiálu trhala ručníky z kufru a spolu s dalšími pomocníky ošetřila asi dvacet zraněných.

„Je jasná věc, že se to nikdy neuzavře,“ komentuje to Tomčíková. Od osudného nárazu už sice uteklo několik let, ale psychická bolest se jí stále vrací. Každý pohled na fotografie nebo zmínka o dalším hromadném neštěstí evokují vzpomínky na událost.

Přehrát

00:00 / 00:00

S oceněnou zdravotní sestrou Naděždou Tomíčkovou mluvila reportérka Jana Jeckelová

Na bolest ale není sama, pocity sdílí s dalšími, kteří tehdy ve vlaku jeli.

„Dali jsme si takové mezníky od té události, ať to bylo po třech měsících, po půl roce nebo po roce. Po třech letech se nám podařilo odhalit pomník, což byla obrovská úleva. I tam lidé potvrdili, že jim vadí, že to stále není vyřešené, že není potrestaná vina,“ vzpomíná zdravotní sestra.

Nejvíce by ocenila, kdyby za soudním procesem mohla udělat tlustou čáru. Několikaleté tahanice a přestřelky znalců a obhájců desítky obžalovaných jsou pro oběti a pozůstalé už neúnosné.

„Nějaký trest nevyřeší to, že někdo ztratil dceru nebo syna, že tam někdo přišel o zdraví nebo si nese psychické následky. To ani nikdo nečeká, ale je tady pocit bezmocnosti, že nikdo není potrestaný za to, když něco udělá,“ shrnuje Tomčíková.

Model mostu se do jednací síně novojičínského soudu vrátí zhruba v půlce června. Trestní senát vyslechne dalšího znalce.

Železniční nehoda u Studénky | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme