Brazilští policisté stávkují. Hrozí tím i v době MS ve fotbale, kdy bude země plná turistů

Život v Brazílii poznamenalo několik stávek. Dnes například stávkují řidiči autobusů v Riu de Janeiro. Pět týdnů před mistrovstvím světa ve fotbale stávkovali s bílým slonem za zády a červeným šátkem přes ústa i policisté – konkrétně federální policie. A navíc hrozí, že přeruší práci i v průběhu šampionátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazílie, Rio de Janeiro, stávka policistů | Foto: Reuters

Stávky během mistrovství by byl velkým problémem pro turisty a návštěvníky. Federální policie má totiž kromě jiného na starost kontroly na hranicích a na letištích. Teď se jich do stávky zapojilo 40 procent. A i kdyby jich stávkovala jen část v průběhu mistrovství, mohlo by to ochromit třeba právě provoz letišť.

Bezpečnost by jejich stávka neohrozila, protože o tu se stará hlavně takzvaná vojenská policie, kterou má každý brazilský spolkový stát. Ta ale také například ve státě Bahía nedávno stávkovala za zvýšení platů, a to už znamenalo zvýšení kriminality.

Odbory kritizují špatné řízení federální policie. Ale požadují také dorovnání platů o inflaci. Je sice pravda, že nemají zrovna malé peníze, ale v posledních letech nedostávali přidáno, takže jim mzda vzhledem ke zdražování vlastně klesala.

Mluvčí stávkujících říkají, že loni souhlasili s přesčasy v průběhu Světových dnů mládeže a fotbalového Poháru konfederací. Měli slíbeno, že s nimi vláda bude jednat. To se ale nestalo, a proto hrozí protestem při daleko významnější akci – mistrovství světa ve fotbale. Nejen že nebudou dělat přesčasy, ale nebudou dělat vůbec.

Brazílie, Rio de Janeiro, stávka policistů | Foto: Reuters

Bílí nafukovací sloni v životní velikosti měli dnes symbolizovat výdaje na šampionát. Podle nich jsou přemrštěné.

Brazilský vrchní soud schválil téměř na poslední chvíli speciální zákon o mistrovství. Podle něj je brazilský stát zodpovědný za všechny škody související s šampionátem – třeba odškodnění pro návštěvníky, pokud by se stal například nějaký teroristický čin nebo nějaká násilnost, ale stát by platil i poškozený stadion a podobně. Pokud by zákon neprošel, nebylo by jasné, kdo by škody platil.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme