Kromě hokejových utkání nabízí Minsk i ukázky tradičních běloruských řemesel

Zápasy se na hokejovém mistrovství světa hrají většinou až pozdě odpoledne, a tak musí organizátoři fanoušky během dopoledne nějak zabavit. V Minsku pro ně otevřeli takzvanou Zónu běloruské pohostinnosti a tradice. Západní turisté se do Běloruska zrovna nehrnou, proto je hokejový turnaj ideální příležitostí, jak se mohou Bělorusové představit světu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční běloruské panenky vyráběné bez jehly a nitě | Foto: Petr Vavrouška

První umělec nabízí boty z vrbové kůry. „Mají léčivý efekt, fungují jako přírodní masáž a dokonce je doporučují lékaři nosit doma na bosou nohu místo papučí,“ říká pan Michail.

„Výroba jednoho páru mi trvá tak tři hodiny, prodávám je za patnáct dolarů,“ dodává starší muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ze Zóny běloruské tradice a pohostinnosti připravil Petr Vavrouška

Jeho soused nabízí ručně dělané dřevěné sudy. Na med, zelí, máslo anebo alkohol.

„Dub drží teplotu, nalijete do něj studenou vodu a ta nezteplá. Tyto malé soudky doporučuji lidem na vodku nebo koňak,“ popisuje.

Tradiční běloruská řemesla uvidí zahraniční hokejový fanoušek opravdu ve velmi zhuštěné formě. Další paní se chlubí výšivkou s různými symboly.

„Některé vám přináší štěstí, jiné zdraví. Tento vyšívaný symbol třeba pomáhá ženě, aby se jí narodilo zdravé dítě,“ vysvětluje paní Světlana.

Velká část výrobků je známá i z našich trhů, paní Gulnara ale nabízí opravdový unikát.

„Toto je velmi staré ženské řemeslo. Jde o panenky, které se vyrábí bez jehly a nití. Zajímává je třeba tato mužská, která drží kormidlo. Dám vám ji na památku a bude se vám dařit,“ věští paní Gulnara.

Tradiční běloruské boty z vrbové kůry | Foto: Petr Vavrouška

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme