Egyptský soud poslal za mříže další desítky stoupenců Muslimského bratrstva

Více než 160 stoupencům Muslimského bratrstva uložily egyptské soudy dlouholeté tresty odnětí svobody. Za účast na násilných protestech a akcích po sesazení bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího stráví za mřížemi od deseti do patnácti let. Demonstranti se podle soudů provinili podněcováním k násilí, držením zbraní a plánováním ozbrojených útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud se stoupenci Muslimského bratrstva v egyptské Alexandrii | Zdroj: Reuters

„Pane prokurátore, dosud jste nepředložil jediný důkaz proti obviněným. Vás, pane prokurátore, jmenoval vojenský režim a my Vás proto neuznáváme,“ vzkazoval z ocelové klece obviněných vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí´ u jednoho z předchozích soudů.

S blížícími se prezidentskými volbami, ve kterých se očekává vítězství maršála Sísího, rozsudků nad členy a stoupenci Muslimského bratrstva přibývá. V dubnu bylo odsouzeno 682 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozsudku nad členy Muslimského bratrstva informoval zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček

Samotný vůdce hnutí Muhammad Badí´ a stovky jeho členů si nedávno vyslechli ortel smrti.

Tisíce Mursího příznivců jsou již ve vězení kvůli různým obviněním, která zahrnují například pořádání nezákonných protestů, podněcování k násilí, provádění násilných útoků a spolupráci se zahraničními militantními skupinami s cílem destabilizovat Egypt. Stovky dalších lidí proces teprve čeká.

Egyptská armáda svrhla Mursího po opakovaných demonstracích proti němu i proti Muslimskému bratrstvu, za něž byl prezident zvolen a které Egyptu do loňska vládlo. Úřady nyní bratrstvo obviňují z podněcování k násilí v Egyptě. Soudy již vynesly stovky trestů smrti nad Mursího stoupenci za násilí při protestech proti prezidentovu sesazení.

Mezi souzenými je i jeden z bývalých lídrů bratrstva Muhammad Badí (druhý zprava) | Foto: Reuters

ČTK, Štěpán Macháček, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme