Na Slovensku vyberou šéfa nejvyššího soudu, mnozí odmítají Štefana Harabina

Volba roku - i tak se na Slovensku označuje dnešní hlasování o tamním šéfovi nejvyššího soudu. Ten zatím vede Štefan Harabin. A jeho jméno je symbolem nešvarů slovenské justice. Postihuje nepohodlné soudce a přitom sám čelí podezření, že si tyká s drogovým bossem. 70 procent Slováků justici nevěří. Změnit to můžou členové soudní rady, kteří budou dnes vybírat mezi Štefanem Harabinem a dvěma soudkyněmi, které kandidují proti němu. Kdyby Harabin vyhrál, zastavit ho může ještě příští slovenský prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet odpůrců Štefana Harabina roste | Foto: Vojtěch Berger

Podatelna úřadu vlády v Bratislavě. Desítky lidí sem minulý týden přišly odevzdat pohlednici s jednoduchým textem. Zastavte Harabina. Adresát byl jasný - premiér Robert Fico. Měl by prý apelovat na ty členy soudní rady, na které má dosah jeho strana SMER, aby volili změnu.

„Harabina mám až po krk,“ říká starší muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o nesouhlasu s kandidaturou Štefana Harabina ve volbách do křesla předsedy Nejvyššího soudu Slovenské republiky připravil Vojtěch Berger

„Situace v slovenské justici je podle mě alarmující,“ říká mladá žena. „Protože chceme, aby tady vyrůstaly naše děti, tak také chceme, aby vymahatelnost práva na Slovensku byla mnohem lepší, než je teď.“

Protest zorganizovalo sdružení Aliance Fair Play. Jeho šéfka Zuzana Wienk se jen usmívá nad tím, že Štefan Harabin volbu předsedy nejvyššího soudu naplánoval do městečka Sobrance, 500 kilometrů od Bratislavy. Je to prý jeho styl:

Nejvyšší soud Slovenské republiky jedná a rozhoduje:o řádných opravných prostředcích proti rozhodnutím krajských soudů a Specializovaného trestního soudu, o mimořádných opravných prostředcích proti rozhodnutím okresních soudů, krajských soudů, Specializovaného trestního soudu a Nejvyššího soudu, o sporech o věcnou příslušnost mezi soudy a orgány veřejné správy, o odnětí a přikázání věci jinému než příslušnému soudu v případech, kdy tak stanoví právní předpisy upravující soudní řízení, v ostatních věcech, pokud tak stanoví zákon nebo mezinárodní smlouva.
Nejvyšší soud provádí přezkum rozhodovací činnosti soudů v pravomocně skončených věcech. Dbá také o jednotný výklad a jednotnou aplikaci zákonů a jiných obecně závazných právních předpisů.
Pramen: European Justice

„Když máte navrchu člověka, který se neštítí kamarádit s drogovým mafiánem, který poslanci Národní rady poví, že je hajzl a půjde do basy, tak to je vzorec chování, který se potom šíří a lidé dostávají zprávu, že tak mohou konat,“ míní Wienk.

Štefan Harabin si totiž tyká s údajným drogovým bossem Bakim Sadikim. Má to dokazovat přepis 20 let starého telefonátu.

Vliv na justici

Kosovský Albánec Sadiki i Harabin tvrdí, že kamarádi nejsou. O čem se dnes už naopak nepochybuje, je negativní vliv Štefana Harabina na celou justici.

„Když nastoupil do funkce, začaly se poměry radikálně zhoršovat, rozšířily se šikanující disciplinární řízení se soudci, rozšířilo se umlčování kritiků,“ říká Zuzana Wienk.

„Protože jsou známé případy, kdy dlouholetí soudci z odvolacích soudů byli přeřazení ze dene na den místo kolegů, jejichž agendu neovládají. Čili vnímáme to jako určitou šikanu. Velmi účinnou šikanu,“ zdůraznila Javorčíková.

Odpůrci kandidáta Harabina před sídlem slovenského premiéra

Potvrzuje to Katarína Javorčíková ze Sdružení za otevřenou justici. Soudci jako ona jsou už léta pod tlakem.

Štefan Harabin má v dnešní volbě dvě protikandidátky. Rozložení sil v soudní radě mu jisté vítězství nedává. Ale ani kdyby vyhrál, nebude ještě všechno jasné.

Nový slovenský prezident Andrej Kiska, který nastoupí do úřadu 15. června, sice Harabina do funkce jmenovat nechce.

Předběhnout by ho ale mohl odcházející prezident Ivan Gašparovič. Tím by ovšem podle některých právníků porušil ústavu. Detektivka se tak možná rozplete až za několik týdnů.

Vojtěch Berger, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme