V automobilce Hyundai v Nošovicích vyhlásily odbory stávkovou pohotovost

Odbory v nošovické automobilce Hyundai vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem je podle nich nemožnost dosáhnout dohody s vedením firmy na nové kolektivní smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna Hyundai Nošovice | Foto: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Odboráři už v březnu jednání o smlouvě přerušili po sporech o výši platů. Rozhodli se pak vyjednávat přes zprostředkovatele.

„Vyhlásili jsme stávkovou pohotovost kvůli sporu o kolektivní smlouvu, ale také proto, aby se zaměstnavatel začal chovat, tak jak by měl, a ne, aby jednostranně rozdával dodatky k pracovním smlouvám a aby je nerozdával pod nátlakem,“ řekl šéf Odborového svazu KOVO Radek Kuchař.

Mluvčí automobilky Petr Vaněk řekl, že za této situace firma nemůže jednání urychlit, a proto důvod vyhlášení stávkové pohotovosti nechápe.

Šéfové Hyundai se rozhodli zvýšit mzdy o 3,2 procenta, přičemž na začátku navrhovali jen 1,4 procenta. Zaměstnancům už dali podepsat dodatky k pracovním smlouvám, kterými jim zlepšení zaručují bez ohledu na probíhající jednání.

Odbory ale chtějí více. Žádají pětiprocentní plošný nárůst mezd, což je v průměru tisíc korun navíc. Chtějí taky zvýšit bonus za splnění výrobního plánu ze současných 75 procent ze základní měsíční mzdy na 125 procent.

Pohled na nošovickou továrnu Hyundai | Foto: František Tichý

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme