Exploze blízko trhu v keňské metropoli Nairobi zabily několik lidí

Dva výbuchy poblíž tržiště v keňské metropoli Nairobi zabily nejméně 10 lidí. Na místě je i kolem 70 zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuchy v keňské metropoli zabily několik lidí | Zdroj: Reuters

"Máme zprávy o dvou výbuších. První byl ve 14místném minibuse, druhý na tržišti Gikomba. Čtyři mrtví," napsalo na svém oficiálním twitterovém účtu národní středisko pro nouzové situace (NDOC). Zatím není jasné, zda exploze způsobila nastražená trhavina.

Na začátku května otřásly dvěma nejvýznamnějšími keňskými městy Nairobi a Mombasou exploze, při nichž zahynulo sedm lidí. Terčem jednoho z výbuchů byl i luxusní hotel na mořském pobřeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výbuších v Nairobi i o evakuaci britských občanů mluvil zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Keňa připsala útoky somálskému extremistickému hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida.

Mezitím kvůli zvýšenému riziku teroristického útoku v Keni už začala s evakuací svých občanů z přímořských oblastí Velká Británie. Varování pro své občany už vydaly i Spojené státy, Francie a Austrálie.

Britská diplomacie vydala seznam pěti oblastí, do kterých by se britští občané měli vydávat jen v případě nutnosti – jde o pobřežní oblast kolem města Mombasa, ale také třeba chudinské oblasti Nairobi. Jsou ale oblasti na keňském pobřeží, kterých se varování netýká.

Británie evakuuje své turisty z některých částí Keni, kvůli teroristickému nebezpečí

Číst článek

Situaci sleduje také české ministerstvo zahraničí. Doporučuje vyhýbat se velkým městům a oblastí hranic se Somálskem. Postoj ministerstva shrnul jeho mluvčí David Frous:

„My situaci pochopitelně velmi pozorně sledujeme a průběžně ji vyhodnocujeme. V tuto chvíli platí doporučení, které je na internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí a v případě, že by to bylo nutné, tak samozřejmě bude příslušným způsobem upraveno.“

Českých turistů je v africké Keni několik desítek. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří České republiky by ale měli být v bezpečí:

„Všichni jsou v oblasti safari, to znamená daleko od Nairobi a předpokládáme, že svoji cestu dokončí tak, jak ji měli plánovanou.“

Výbuchy v keňské metropoli zabily několik lidí | Foto: Reuters

Jiří Hošek, Zdenka Turková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme