Neznámí útočníci postřelili starostu Charkova. Bojuje v nemocnici o život

Charkovský starosta Gennadij Kernes se dnes stal obětí atentátu. Podle médií byl střelen do zad při koupání v jednom z místních termálních pramenů, kde ho ze zálohy napadli neznámí pachatelé. Jiné zdroje uvádějí, že starosta byl postřelen při jízdě na kole. V charkovské nemocnici je nyní Kernes operován, lékaři podle místních médií bojují o jeho život.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodajský server Ostrov oznámil, že Kernes utrpěl průstřel jater a plic. Postřelen byl ranou z ruské odstřelovačské pušky Dragunov. Na místě střelby policie našla nábojnici, pachatel ale zůstává neznámý. Zranění Kernese je podle lékařů mimořádně vážné.

Kernes byl starostou Charkova ještě za vlády prezidenta Viktora Janukovyče a po převratu byl považován za prorusky orientovaného politika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti přinesl zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Alexander Tolčinský

Koncem února se v médiích objevily zprávy, že spolu s tehdejším charkovským gubernátorem Michailem Dobkinem odletěl do Ruska.

Ke svým povinnostem na charkovské radnici se ale zakrátko vrátil.

V polovině března Kernese vyslýchala kyjevská tajná služba kvůli podezření z únosu a přípravy vraždy, zatčen ale nebyl.

Pětapadesátiletý Kernes se počátkem dubna snažil mírnit volání charkovských separatistů po odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku. Značnou pozornost tehdy vyvolala jeho slova o tom, že referendum o federalizaci Ukrajiny nemá oporu v zákonech.

Odmítal referendum o federalizaci

„Charkov je součástí Ukrajiny a žádná separatistická referenda se tu pořádat nebudou,“ prohlásil starosta. Spekuluje se tedy, že atentát je jakousi pomstou za to, že se Kernes dal na stranu odpůrců dělení země.

Ještě ve čtvrtek přijel Kernes mezi radikální proruské demonstranty na centrální charkovské náměstí Svobody, aby tlumil jejich protesty. Agresivně naladěný dav mu ale zabránil v jakémkoli projevu a pokusil se ho fyzicky napadnout. Starostu z pódia urychleně odvedla ochranka.

Podle ukrajinské státní televize NTKU stojí za atentátem proti Kernesovi Moskva. „Rusko vyhledává a likviduje klíčové body odporu,“ uvedl v televizi charkovský šéf NTKU Zurab Alasanija.

List Ukrajinska pravda napsal, že do nemocnice za postřeleným Kernesem přijel jeho přítel Dobkin, který se chce v květnových volbách ucházet o post ukrajinského prezidenta.

Doněck a Charkov | Foto: Český rozhlas

Alexander Tolčinský, ČTK, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme