Na Vysočině prudce vzrostl počet případů černého kašle. Od minulého roku šestinásobně

Na Vysočinu udeřil černý kašel, nemocných je od začátku roku už 120. Podle hygieniků by se lidé měli přeočkovat. Oponují jim ale někteří lékaři, vakcína podle nich v těle zůstává a proto nemá nemoc fatální průběh. Signalizovat jí může ale i běžný kašel trvající víc než tři týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Aktuálně zřejmě onemocněly nakažlivou nemocí děti na Základní škole v Dobroníně. Dávivý kašel dočasně ukončil docházku třem deváťákům.

„Kašle, až se úplně dáví nebo zvrací. Je to takové nepříjemné,“ popisuje situaci u tří nemocných deváťáků třídní učitelka Ilona Sochorová Kotačková.

Ze třídy podezření na černý kašel vyprovodilo na několik dní tři její studenty. „Dva kluci a jedna holka. Byli na odběrech krve, čekají, za pět dní se ukáže. Nicméně v té třídě všichni pěkně kašlou,“ říká učitelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O epidemii černého kašel na Vysočině natáčela reporérka Olga Štrejbarová

Informovala o svém podezření rodiče. Někteří s dětmi došli na odběry krve, jiní možnost vážného onemocnění přehlížejí.

„Je to první případ výskytu tohoto onemocnění u nás ve škole. Jsem tady deset let, za tu dobu jsem se s tím nesetkal. Pokud se objeví další onemocnění, tak nějaké kroky podnikneme, teď ale počkáme,“ doplňuje učitelku nemocných žáků ředitel dobronínské základní školy Ivo Mikulášek.

Panika na škole žádná není. I když epidemiologové tvrdí, že černý kašel může postihnout každého, kdo se nenechal přeočkovat. Vakcína totiž působí pouze deset let.

„Taky jsem to slyšela a říkala si, že to můžu taky dostat. Doktorka mi říkala, že vakcína v nás zůstává. Průběh je proto jako normální kašel, neumřeme,“ uvádí třídní učitelka.

Stejně klidní jsou i rodiče některých dětí, nebo maminky na mateřské, které procházejí chodbami školy, aby vyzvedly z jídelny oběd.

Nachlazení | Foto: Kateřina Křenová

Hygienici jsou v pohotovosti, šestinásobný nárůst počtu černého kašle je alarmující, a tak apelují na veřejnost, ať se nechá přeočkovat.

Většina populace prý už nemá proti černému kašli protilátky. Nová vakcína v trojkombinaci s tetanovkou a záškrtem - vyjde zhruba na 900 korun, některé pojišťovny na ni přispívají.

Záchvatovitý kašel a zvracení nemusí být jediným příznakem této nemoci. Někdy stačí jako indicie běžný kašel, který trvá déle než tři týdny.

Černý kašel | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme