Pyrotechnici prohledávají slepé rameno Labe v Pardubicích. Kvůli munici z války

Pyrotechnici dnes začali s průzkumem slepého ramene Labe v Pardubicích-Polabinách. Lokalitu čeká odbahnění a úpravy, předtím je ale nutné zjistit, jestli na dně není munice z druhé světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyrotechnik Jiří Chládek prohledává kvůli nevybuchlé munici z druhé světové války slepé rameno Labe v Pardubicích | Zdroj: ČTK

Odborníci tak musí přímo z vody pomocí detektoru kovu celé rameno prověřit.

Pyrotechnik Jiří Chládek zatím našel jen pneumatiky, dopravní značky a drobné části vozidel, na větší nález stále čeká.

„Nejpravděpodobnější je munice, kterou někdo hodil do vody. Dalším rizikem jsou letecké pumy, protože na starých historických záznamech a fotografiích z bombardování a těsně po něm byly v okolí vody zaznamenány krátery,“ řekl.

Povodí Labe už v Polabinách vykácelo stromy, odstranilo křoviny a připravilo lokalitu pro stavební firmu, která vytěží usazeniny a zprůtoční vodní plochu.

Projekt revitalizace slepého ramene Labe existuje od roku 2007, část nákladů ve výši 70 milionů zaplatí evropská dotace. Pracovat se začne nejspíš v létě.

Pyrotechnik Jiří Chládek bude hostem vysílání Českého rozhlasu Pardubice zítra v 8 hodin a 35 minut.

Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme