Včelařský spolek v Kopřivnici funguje už 95 let. Výročí si připomíná výstavou

Jediná kapka medu stojí spoustu úsilí nejen včely, ale také jejich opatrovatele - tedy včelaře. V Kopřivnici na Novojičínsku se chovatelé včel scházejí už 95 let. Výročí spolkové činnosti si letos připomínají výstavou, kterou zdejší muzejníci připravili v Šustalově vile Lašského muzea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Točí se to, odstředivou silou se vaničky zvednou a rámky, které v nich leží, na spodní stranu misek vytlačí med z plástů,“ popisuje včelař Tomáš Kostelník. Právě předvádí sto let starý přístroj k získávání medu – medomet.

Nejen ten najdete na výstavě v Šustalově vile v Kopřivnici, která připomíná 95 let od vzniku místního spolku včelařů. Věnuje se hlavně historii, a tak tu nechybí ani staré fotografie. Mezi kopřivnickými včelaři je také jedno slavné jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jubileu včelařského spolku v Kopřivnici informovala reportérka Petra Štrymplová

„Jeden z našich předků a bývalý předseda našeho spolku byl otec Emila Zátopka. Je to tento pán v brýlích s vousem. Byl jedním z členů, kteří spolek po válce obnovili, a stal se jeho předsedou,“ ukazuje Kostelník snímek z roku 1950.

Na školáky čeká na včelařské výstavě také rukodělná aktivita. Mohou si vyrobit svíčku ze včelího vosku anebo zkusit, jak jsou zruční s kladívkem při výrobě rámku pro voskové mezistěny do včelína.

Vedoucímu Lašského muzea Pavlu Dvořákovi jde práce od ruky. „Ještě se to pak dodělá drátkem, strčí se to do úlu a do toho už včely pracují,“ vysvětluje.

„Včelař stluče rámek, vydrátkuje ho, zataví do něj mezistěnu a toto se přidá do úlu. Včela tak má prostor, kde může vystavět souš, včelí dílo. Do něj nosí med, vkládá pyl nebo klade vajíčka a vychovává další pokolení,“ dodává Kostelník.

V období snůšky je ve velkém úle až 60 tisíc včel.

Petra Štrymplová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme