Spojené státy obvinily čínské důstojníky z kyberšpionáže, Peking to odmítá

Pět čínských armádních důstojníků čelí ve Spojených státech obvinění z kyberšpionáže. Podle amerických úřadů se příslušníci čínské armády snažili nabourat do amerických soukromých společností a získat obchodní tajemství. Čína obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti USA Eric Holder | Zdroj: Reuters

Speciální jednotka čínské armády v Šanghaji podle americké justice získala obchodní tajemství a interní dokumenty šesti amerických firem, které podnikají v oboru jaderné a solární energie a zpracování kovů.

Vesměs jde o firmy, které sídlí v Západní Virginii. Jsou mezi nimi například společnosti US Steel nebo také Westinghouse Electric, která se ucházela o dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukradená obchodní tajemství jsou předmětem nejnovějšího sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Podrobnosti telefonovala zpravodajka ČRo ve Washingtonu Lenka Kabrhelová

Cílem sabotáže mělo být podle amerických úřadů získat výhody v konkurenčním boji a to i pro čínské státní firmy. Spojené státy považují hackerský útok za tak závažný, že zveřejnily jména i tváře všech 5 vojáků.

Ministr spravedlnosti USA Eric Holder označil hackerský útok za velmi závažný a vyzval k rázné odpovědi. Americká vláda podle něj nebude tolerovat snahy žádného státu o sabotáž amerických společností a nezákonné zvýhodnění v konkurenčním boji.

Podle Holdra by tento případ měl sloužit jako varování všem, kdo neberou hrozbu kyberútoku a obchodní špionáže vážně. Zároveň má sloužit jako jasný signál všem, kdo organizují hackerské útoky, že se budou zpovídat před americkou justicí. I přesto, že jde o státní představitele.

Peking proti nařčení protestuje

Čínské ministerstvo zahraničí vydalo k nařčení USA ostrý komentář, označilo obvinění za smyšlená. Varovalo, že poškodí čínsko-americkou spolupráci a důvěru.

Čínské úřady, vláda či armáda prý nebyly nikdy zapojené do online krádeže obchodních tajemství. Naopak Čína je podle své diplomacie obhájcem internetové bezpečnosti. Čínské ministerstvo zahraničí také požádalo o okamžitou nápravu.

Spojené státy s Čínou v minulosti vedly několik sporů o kyberútoky. Tentokrát je to ale podle amerických úřadů vůbec poprvé, kdy obvinění z nabourání se do vnitřních systémů firem čelí představitelé čínského státu.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme