Česko by při zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu pomohlo Slovensku

Česko by v případě výpadku dodávky plynu přes Ukrajinu vydrželo ze zásob déle než čtvrt roku. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po včerejším jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu. Ta se sešla v reakci na varování Ruska, které plánuje odstřihnout Ukrajinu od plynu, pokud země nesplatí své miliardové dluhy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynové potrubí

Plynové potrubí | Zdroj: Reuters

Podle Sobotky je Česko na krizovou situaci připravené.

„Dnes jsme byli informováni o tom, že plyn, který je v tuto chvíli deponován v zásobnících, by vystačil na zajištění tuzemské spotřeby v letním období na více než sto dnů, což by zřejmě poskytlo dostatečný časový prostor pro to, aby mohly být zajištěny dodávky skrze náhradní trasy,“ uvedl Sobotka.

Jeho stranický kolega a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek připomněl, že Česká republika odebírá plyn z více zdrojů – třetinu z Norska a trhů v západní Evropě a dvě třetiny z Ruska.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti České republiky a přípravu návrhů opatření k jejímu zajišťování… Bezpečnostní radu státu tvoří předseda vlády a další členové vlády podle rozhodnutí vlády… Bezpečnostní rada státu v rozsahu pověření, které stanovila vláda, připravuje vládě návrhy opatření k zajišťování bezpečnosti ČR.
Zdroj: www.vlada.cz

„V případě krizové situace na Ukrajině – zastavení tranzitu – je samozřejmě v létě možné poměrně dlouhou dobu používat zásobníky plus ten dodatečný tranzit skrze plynovody NordStream, Opal a Gazela do České republiky,“ řekl Mládek.

Česko je také připravené s dodávkami pomoci Slovensku. „Slovenské zásoby jsou ještě větší než ty české, je to na 140 dnů,“ uvedl Mládek, podle nějž by však krizová situace v obou zemích nastala při nejhorším scénáři až v lednu či únoru příštího roku.

Plyn, který by šel přes Českou republiku, by se na Slovensko měl dostat poměrně snadno, horší už by to zřejmě bylo s Maďarskem, které by výpadek dodávek přes Ukrajinu také postihl.

Polsko navrhuje, aby země EU nakupovaly plyn z Ruska společně. Česko je proti

Číst článek

„Pokud jde o propojení mezi Slovenskem a Maďarskem, tam ta situace úplně uspokojivá není,“ poznamenal premiér Sobotka.

Ropovody a plynovody | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, Pavla Firbacherová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme