V Poběžovicích na Domažlicku musí kvůli dluhům odkládat některé investice

České obce, včetně jejich příspěvkových organizací, vykázaly podle zprávy ministerstva financí ke konci roku 2013 celkový dluh větší než 92 miliard korun. Oproti předešlému roku narostl o 2,5 procenta. Celkem se s dluhy potýká více než polovina všech obcí v republice. Mezi nimi i Poběžovice na Domažlicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Většina poběžovických obyvatel odmítla mluvit o tom, jak se jim v obci žije a jak vnímají hospodaření města. Svůj názor jako jediný vyjádřil pan Vašek.

„Hospodaří? Moc se nehospodaří, protože tady na školce prodělali moc peněz. Nelíbí se mi to. Mohly být peníze na něco jiného, teď máme velké manko. A až se manko zaplatí, tak se to prý bude zlepšovat,“ shrnuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Poběžovicích natáčela redaktorka Martina Klímová

V Poběžovicích žije zhruba 1600 obyvatel. A přestože závěrečný účet za minulý rok skončil v kladných číslech, finanční závazky města se pohybují zhruba ve výši ročního rozpočtu, tedy 35 milionů korun.

„Město úvěry, které splácí, má v současné době kolem 17 milionů. K tomu je ale ještě potřeba připočíst závazek, který má vůči mikroregionu Radbuza, protože v roce 2008 dokončilo kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Řádově za 120 milionů. Tam ještě platíme investiční příspěvky, kde je zůstatek zhruba 20 milionů korun,“ potvrzuje starosta Hynek Říha z ODS.

Refinancování závazků města

Město se v současné době snaží získat zpět 12 milionů korun, o které Úřad regionální rady ROP Jihozápad kvůli údajným pochybením zkrátil dotaci na výstavbu mateřské školy. I tak se bude s uhrazením zbývajících závazků potýkat následujících 8 let.

„Město v současné době řeší refinancování svých závazků, tak aby pro budoucí zastupitelstva, v těch dalších 8 letech, to znamená dvě volební období, byly dané v jednom balíku. Tedy úvěr u jedné banky, aby získalo i nižší úrokovou míru. A pravidelné měsíční splátky tak, aby se daly i rozpočet, rozvoj obce a investice plánovat bezproblémově,“ dodává Říha.

„Je jasné, že pokud máte závazky, tak vás to limituje s ohledem na investiční akce. To znamená, že některé věci, které by bylo třeba, tak se pochopitelně nerealizují tak rychle, jaká by byla představa obce,“ uzavírá starosta.

A tak například rekonstrukce základní školy musí ještě několik let počkat. Současné vedení města další úvěr na investice neplánuje.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme