Klimkovická sanatoria oslavují 20 let. Lázním se daří, mají obsazená lůžka i nové služby

V Klimkovických lázních léčí pacienty přesně dvacet let. Tehdy začalo zařízení na kopci jen pár kilometrů od Ostravy fungovat a využívat pro léčbu jodobromovou vodu, kterou čerpají z hloubky půl kilometru pod zemí. Poslední dobou se ale lázně začaly specializovat na péči o pacienty s poškozením mozku. Pomoc tu hledají lidé po mozkových mrtvicích nebo rodiče dětí po mozkových obrnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimkovice - lázeňský areál s bazénem (Ostravsko - 39) | Foto: CzechTourism

„Je to novinka, Domče se tu líbí,“ říká Vladislava Palkechová, která klečí po boku 11leté Dominiky. Ta leží na hromadě polštářů, sotva pohne rukou. „Pokroky jsou malinké, ale musíme to udržovat. Jezdíme sem každým rokem,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Klimkovicích natáčela redaktorka Iva Havlíčková

Dominika se narodila předčasně a postihla ji mozková obrna. Speciální terapie v tmavé místnosti je určena právě pro tak těžce postižené děti, mezi pomůckami tu jsou mimo jiné tibetské mísy.

„Na děti působí úžasně stimulačně. Způsobují zklidnění nervové soustavy. Když si sáhnete na mísu, tak zjistíte, že vibruje. A oni ty vibrace cítí,“ říká terapeutka Lenka Břenková.

Další novinkou v lázních je například i speciální logopedie. Podle vedoucí fyzioterapeutky Romany Holáňové jde v ní o něco trochu jiného, než naučit děti správně vyslovovat písmena:

„Terapeutky provádějí speciální masáže svalů obličeje a ústní dutiny s cílem zlepšit polykací reflex. Aby se zlepšilo sycení dětí - na příjem potravy a tekutin. Toto vše potom slouží jako nějaký odrazový můstek pro nácvik komunikace.“

Sanatoria Klimkovice (Ostravsko - 39) | Foto: CzechTourism

Dvacet let sanatoria oslaví v době, kdy mají nejhorší období za sebou. Loni totiž podobně jako jiné lázně bojovaly s nedostatkem pacientů. Pojišťovny tehdy zkrátily platby za péči.

„Negativní dopady indikačního seznamu se v zásadě za první kvartál eliminovaly. Podle toho, jak to vypadá z hlediska návrhu pacientů, kteří by měli přijet do lázní, by rok 2014 mohl být dobrý,“ připomněl prokurista lázní Jozef Dejčík.

Slavnostní zahájení 20. lázeňské sezony je naplánováno na tuto sobotu. Lidé si mimo jiné mohou prohlédnout zázemí lázní i potemnělou místnost, ve které rehabilitují děti s těžkým poškozením mozku.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme