Vedení policie má video zásahu v pražské mešitě. Má prokázat, že diplomaty vyzvali k odchodu

Policisté mají k dispozici video z policejního zásahu v pražské mešitě. Záznam má prokázat, že policisté před zásahem vyzvali přítomné diplomaty, aby modlitebnu opustili. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se bude případem dále zabývat, výsledky šetření by měly být zveřejněny do pátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policistů z ÚOOZ v sídle Islámské nadace Praha v ulici Politických vězňů | Zdroj: ČTK

„Policie disponuje rozhodnutím místně příslušného soudu o tom, že zásah byl oprávněný,“ vysvětlil Chovanec.

Video, které má k dispozici náměstek Václav Kučera, údajně dokazuje, že policisté vyznali přítomné diplomaty, aby před zásahem z mešity odešli. „Pokud se informace potvrdí, tak z mého pohledu byl zásah v pořádku,“ dodal ministr vnitra.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v pátek 25. dubna zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové.

Podnětem k zásahu byla nejspíš kniha Základy tauhídu od Bilala Philipse. Kniha objasňuje, co islám míní pod výrokem "Jediný Bůh!". Na komentovaných příkladech popření Alláhovy jedinečnosti u různých kultur a náboženství autor údajně dokazuje, že islám je jediným pravým a ryze monoteistickým náboženstvím.

Razii policisté provedli kvůli podezření, že se tam šířila kniha, která propaguje rasistické myšlenky, antisemitismus a xenofobii. Po zásahu obvinila policie jednoho Čecha, který je podezřelý, že se podílel na vydání a distribuci rasistické knihy. Hrozí mu až deset let vězení.

Detektivové při zásahu krátce zadrželi i tajemníka indonéské ambasády Wahona Yulianta, který poté obvinil policii z porušení vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Podle indoneisty Tomáše Petrů z Orientálního ústavu AV vnímá Indonésie zásah a jeho formu jako urážku.

Indonésie proti zásahu podala oficiální stížnost. Tamní ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance.

Islámská nadace a islámské centrum v Praze | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme