ČR nepodporuje stálou přítomnost vojáků NATO na svém území, řekl Stropnický

Česko se zřejmě nechystá po vzoru Polska požádat o stálé umístění zahraničních vojáků NATO na svém území kvůli zvýšenému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. V rozhovoru pro agenturu Reuters to naznačil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Martin Stropnický | Zdroj: Reuters

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove minulý týden uvedl, že aliance bude muset kvůli zvýšenému napětí mezi Ukrajinou a Ruskem zvážit trvalou přítomnost svých vojáků v členských zemích ve východní Evropě.

Varšava už o přítomnost aliančních jednotek v reakci na krizi na Ukrajině požádala. Ministr obrany Martin Stropnický je k podobné misi skeptičtější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) byl hostem Polední publicistiky Radiožurnálu

„U nás trvalý pobyt jakýchkoliv cizích jednotek je prostě nějakým způsobem problém. Ještě pořád. Patřím ke generaci, která tady zažívala 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v období 'normalizace',“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Dodal, že si dokáže představit určitou rozšířenou spolupráci v oblasti výcviku, školení a podobných aktivit, ale ne stálou přítomnost vojáků.

„Zvýšit přítomnost aliance na našem území v různých modifikacích, to ano. Ale pokud jde přímo o trvalé rozmístění jednotek, v tomto případě jsem spíše skeptický,“ řekl Reuters.

V tuto chvíli není zapotřebí, aby byla v ČR vojska NATO

Na Radiožurnálu pak Stropnický zdůraznil, že v žádném případě nesrovnával sovětské okupanty a vojáky NATO. „To rozhodně ne, to je absurdní porovnání. Ale ten moment té přítomnosti je prostě citlivá záležitost,“ zdůraznil.

„Naopak my (ČR) jsme ti, kteří při aliančních jednáních voláme po třeba větší přítomnosti USA při zabezpečování obrany Evropy nebo že bychom uvítali, aby probíhala masivnější a viditelnější cvičení Aliance v Evropě samozřejmě za naší účasti. Je to naprostá priorita. Od tohoto ke stálému rozmístění je lán cesty a je nebezpečné to zaměňovat,” vysvětlil ministr.

Na letecké základně v Náměšti nad Oslavou se koná cvičení vzdušných sil NATO Ramstein Rover 2012 | Foto: ČTK

Ministr obrany zdůraznil, že důležité je zajištění bezpečnosti ČR. „Pro bezpečnost ČR v tuto chvíli není zapotřebí, aby tady byla rozmístěna alianční vojska. Pokud se situace na Ukrajině vyhrotí nějakým způsobem, pak ji budeme s partnery Aliance vyhodnocovat,“ upřesnil Stropnický.

Ani šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD teď nevidí důvod o přítomnosti vojáků NATO mluvit.

„Je to debata, která není na pořadu dne, a kdybychom něco takového zvažovali, tak to musí být suverénní rozhodnutí České republiky, českého parlamentu. A v tom je ta situace jiná oproti všem podobným situacím v minulosti,“ dodal.

Stropnický v rozhovoru pro agenturu Reuters také obvinil Rusko, že vede ‘dezinformační kampaň‘ v České republice i jinde v Evropě ohledně své politiky a svých cílů na Ukrajině.

„Úmyslná manipulace s fakty, daty, okolnostmi, důležitými detaily - to je jeden ze základních prostředků, se kterými ruská strana pracuje,“ řekl.

NATO | Foto: Český rozhlas

Jan Prokeš, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme