K volbám je třeba přijít s občanským průkazem nebo cestovním pasem

Za čtyři dny začnou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu. O hlasy se tentokrát uchází 38 politických stran, hnutí nebo koalic. K volbám je potřeba přijít s občanským průkazem nebo cestovním pasem. Za propadlou občanku vám úřad do druhého dne vystaví takzvanou rychloobčanku bez strojově čitelné zóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Hlasovat může každý, komu alespoň druhý den voleb - tedy v sobotu - bude osmnáct let. Na rozdíl od voleb například do Parlamentu můžou v Česku v eurovolbách volit i cizinci.

„Musí splnit podmínku 18 let věku, musí to být občan členského státu Evropské unie a musí mít nejméně 45 dnů před volbami na našem území přechodný nebo trvalý pobyt,“ vysvětluje podmínky Jan Cieslar z Českého statistického úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom jak volit, informuje redaktorka Lenka Jansová

K volbám je třeba přijít s občanským průkazem nebo cestovním pasem. Když na poslední chvíli zjistíme, že jsme občanku zapomněli nebo nám přestala platit, ani tak není všechno ztraceno.

„Volič má možnost požádat na úřadu, který průkazy totožnosti vydává, o takzvanou rychloobčanku bez strojově čitelné zóny. Má sice omezenou platnost, ale k účasti k volbám stačí. Navíc úřady je většinou vydají do druhého dne,“ potvrzuje Jiří Korbel z ministerstva vnitra.

Adresa volební místnosti, kde volíme, je na volebních lístcích. Často jsou to stejná místa jako třeba při parlamentních volbách. Volit se musí jenom za plentou. S jakoukoli nejasností poradí volební komise.

„Volební komise mají nejméně pět členů. V případě, že se jedná o okrsek do 300 voličů, je možné tam mít čtyři členy volebních komisí,“ vysvětluje Cieslar. Komise může pomoci třeba s dotazem, jestli se má obálka s vybraným hlasovacím lístkem zalepovat.

„Zákon neupravuje, zda obálku před vhozením do urny zalepit, nebo ne. Je to čistě na volbě občana. Nicméně máme zkušenosti, že voliči v naprosté většině obálky do urny vházejí zalepené,“ říká Korbel.

Hlasovat mimo své trvalé bydliště mohou jen lidé s voličským průkazem. Poslední možnost získat ho byla 8. května. Bez něj není možné volit mimo svůj okrsek.

Evropský parlament | Foto: Michal Jindra

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme