Portugalci jsou k Evropské unii kritičtí. Uznávají ale, že jim pomohla

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu, ke kterým půjdeme 22. a 23. května, se Evropská unie stává opět častějším tématem diskusí. Například Portugalci ale k četnějším debatám o unii volby nepotřebují. Za tři roky hospodářské krize si udělali jasný názor na to, jestli Evropská unie Portugalsko zachránila, nebo přiměla mnohé z nich živořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lisabon | Foto: Robert Mikoláš

„Může za to trojka, že máme pořád další daně,“ říká Portugalka.

Co je trojka, tedy zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky, ví v Portugalsku každý. Pro mnohé je přímo symbolem zla.

„Je to problém Evropské unie. Naše vláda dělá vše, co ji unie nakáže. Trojka nám bere spoustu peněz a zvyšuje daně,“ zlobí se Lucilia.

I ona ale nakonec uznává, že Evropská unie Portugalsku v mnohém také pomohla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory Portugalců na Evropskou unii vyslechla reportérka Silvie Třeslínová

„Mnoho věcí je dobrých. Když jsem byla mladá, neměla jsem vůbec tolik možností, jako mají dnešní mladí,“ dodává čtyřicetiletá Lucilia na prvomájové demonstraci ke svátku práce.

Mnoho Portugalců, kteří se zde sešli, nemá práci. Nezaměstnanost se od začátku krize ztrojnásobila a je teď na 15 procentech.

Ne všichni v Portugalsku si ale myslí, že za problémy země může Evropská unie.

„Hlavním problémem Portugalska je korupce, o tom není pochyb. Portugalsko má například nejvíc dálnic na čtvereční kilometr v Evropě a většinu z nich přitom ani nepotřebujeme. Jen dáváme práci stavebním firmám. Jde o výnosný vztah mezi vládou a byznysem,“ domnívá se Pedro.

Většinu z těchto dálnic přitom spolufinancovala Evropská unie. Obecně si ale Pedro myslí, že je unie pro Portugalsko přínosná.

„Myslím, že ano. Od roku 1986, kdy jsme vstoupili do EU, se životní úroveň o dost zlepšila. Postavili jsme novou infrastrukturu, školy, nemocnice a mnoho dalších věcí. V devadesátých letech se nám žilo velmi dobře, teď je to akorát horší,“ pokračuje Pedro.

I když Portugalsko úspěšně ukončilo záchranný program, v životech obyčejných lidí se to ještě neprojevilo. Dobrým znamením ale je, že hovory o krizi a trojce už opět vystřídal fotbal.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme