Inspekce varuje před cherry rajčaty z Maroka. Vyhněte se jim úplně

Lidé by neměli jíst žádná cherry rajčata z Maroka. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tak rozšířila své včerejší varování na všechny šarže. Rajčata by mohla způsobit zažívací potíže, ve Francii zaznamenali 16 případů zdravotních komplikací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cherry rajčata z Maroka

Cherry rajčata z Maroka | Foto: Martin Karlík

Cherry rajčara z Maroka prodával Kaufland, Billa a v malém množství také Penny Market.

Po konzumaci rajčat měli někteří lidé zažívací obtíže, křeče nebo zvraceli.

„Nelze vyloučit, že zdravotní komplikace se mohou týkat i jiných šarží než ta, která identifikoval francouzský dozorový orgán. Na základě toho inspekce podle principu předběžné opatrnosti doporučuje všem spotřebitelům, aby nekonzumovala žádné balení cherry rajčat, která nesou označení země původu Maroko,“ říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co si dát pozor při koupi rajčat, upozornil redaktor Martin Karlík

Státní zemědělská a potravinářská inspekce doporučuje, aby lidé sledovali při koupi rajčat
údaj o zemi původu.

Co konkrétně je na rajčatech závadné, se zatím neví. Francouzská inspekce tuto informaci nesdělila. Může to být plísní, postřikem nebo nějakým jiným znečištěním. Každopádně se inspekce snaží zjistit, proč se lidem po rajčatech udělalo špatně. A inspektoři také doporučují dbát na hygienu.

Omytí a tepelná úprava

Důležité je samozřejmě umytí vodou, ale není to lék na všechno, říká pražský lékař Jan Jelínek.

Závadné šarže: 3019597, 3020584, 3019464, 3019567, 3017091, 3019596, 3019450, 3017973, 3018513, 3021528, 3020069, 3027571, 3020959, 3011450, 3020632.
Zdroj: SZPI

„Platí to o hladkém povrchu. A ani rajče nemá po celém povrchu všechno hlaďoučké. Má stopku. Čistě teoreticky, když budete mít těžce kontaminovanou zeleninu a důkladně ji omyjete vodou, tak prudce snížíte riziko, že se nakazíte. Když ji omyjete vodou ještě několikrát, tak ho vždy znovu snížíte, ale nikdy nebudete na stoprocentní jistotě,“ upozorňuje.

Co si lépe poradí se škodlivými látkami, je tepelná úprava. A spíš teoreticky existuje jako možnost omytí vodou s hypermanganem. To je metoda, kterou používají lidé, třeba když jedou do exotických zemí.

Francouzská firma IDYL sas riziková rajčata do Česka vozila od 20. dubna do 2. května. Podle mluvčího Kopřivy by obchody měly závadné šarze vzít od zákazníků zpět:

„Inspekce nemá kompetenci vstupovat do případných sporů mezi spotřebiteli a prodejci. Pakliže ale byla šarže identifikována jako nějakým způsobem závadná, tak naše zkušenost je taková, že dobří prodejci vycházejí spotřebitelům vstříc. Zboží přebírají zpět a vrací peníze.“

Petra Benešová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme