Firmy mají velký zájem o dotace na vznik nových pracovních míst pro zdravotně postižené

Podnikatelé a firmy na Ostravsku mohou zastavit vysokou nezaměstnanost lidí se zdravotním postižením. I tak by se dal popsat velký zájem o státní dotace na vznik nových pracovních míst pro takzvané rizikové skupiny. Příspěvky se týkají pouze regionů, ve kterých je dlouhodobá nezaměstnanost nejvyšší. Například Moravskoslezského kraje, kde si firmy rozdělí dohromady téměř 300 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští dělníci pracují pro židovské osadníky. | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Balím polotovary do sáčku. Označíme a zalepíme,“ říká žena s brýlemi a culíkem. Usmívá se a je ráda, že v Ostravě našla vůbec nějakou práci. Se svou psychiatrickou diagnózou si vybírat nemůže.

„Určitě jsem ráda. Pan doktor mi říká, že když je práce mým koníčkem, zlepšuje můj psychický stav,“ pochvaluje si žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O velkém zájmu o o státní dotace na vznik nových pracovních míst pro takzvané rizikové skupiny mluvil Martin Knitl

Pracuje u nás teď 15 lidí, popisuje ruch v dílně Lenka Niklová z výrobního družstva Krabičky. Dalších 30 čeká v pořadníku. Přiznává, že to není snadné, ale chce dát šanci všem, kteří o to stojí.

„Dáme si tu práci s tím, abychom člověka zaučili a u nás udrželi. Není to tak, že si vybíráme jen ty nejlepší,“ vysvětlila Niklová.

Podobných míst je v Ostravě sice hodně, ale nestačí to. Sedm nezaměstnaných z deseti je bez práce déle než rok.

I proto mohli noví zájemci z řad zaměstnavatelů požádat o státní podporu, pokud nabídnou nějaké řešení.

Převis zájmu nad nabídkou

Zájem je velký a i když bylo málo času, dokonce čtyřikrát převyšuje nabídku, potvrdila Petra Špornová z ostravského krajského úřadu:

„Moravskoslezský kraj spolu s úřadem práce tyto žádosti vyhodnotil a 20 z nich nevyjádřil svou podporu. Což ovšem nebrání tomu, aby byly dále předloženy ministerstvu práce a sociálních věcí, kde budou dále hodnoceny.“

To ale není jediná příležitost. Ministerstvo pro místní rozvoj začíná posuzovat další vlnu několika stovek žádostí.

V tomto případě jde přímo o peníze na výplaty a vznik úplně nových pracovních míst. Jenže peníze nejsou všechno, varuje před možnými problémy Pavel Bartoš ze Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Dotace, třeba 200 tisíc korun na každého nového zaměstnaného, podle něj nestačí.

„Kdo nemá podnikatelský záměr, který může být úspěšný, tak ho to nevytrhne, a je to ztracených 200 tisíc korun,“ míní Bartoš.

Úřady se teď musí probrat všemi žádostmi a zjistit, které mají smysl a které jsou jen přehnaným pokusem vydělat peníze. Jestli to nakonec opravdu srazí velkou nezaměstnanost jinak nezaměstnatelných, ukáží až další měsíce.

Martin Knitl, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme