Následky ničivých povodní na Balkáně mnozí přirovnávají k válečným škodám
Zdraví obyvatel balkánských zemí, které bojují s nejhoršími záplavami za posledních 120 let, ohrožují tisíce uhynulých zvířat. V Bosně a Hercegovině navíc úřady varují před nevybuchlými minami. Bělehrad i Sarajevo vyhlásily státní smutek. Při povodních dosud na Balkáně zemřelo padesát lidí.
Obyvatelé postižených oblastí se s pomocí lopat i košťat snaží dostat vodu a hlavně bláto z vyplavených domů, škol i nemocnic.
Zaměstnanci veterinární správy pak dezinfikují vyplavené plochy a likvidují uhynulá těla zvířat.
Na jedné farmě v Šamci, ve městě na soutoku Bosny a Sávy, vytáhli vojáci ze stájí asi 400 mršin krav. Vzduch je prosycen zápachem z uhynulých zvířat. Roušky jsou proto naprosto nezbytné.
Podle sarajevské vlády se povodeň dotkla více než milionu obyvatel Bosny a Hercegoviny, tedy čtvrtiny populace. Desítky tisíc lidí musely opustit domovy.
„Za války byl Maglaj v blokádě, tisíc lidí se tu spojilo dohromady a bojovalo. Neměli jsme vodu, ani elektřinu, takže podmínky byly tehdy stejné jako nyní. Naštěstí teď umřely jen desítky obyvatel zasažených měst a děti jsme také stihli poslat k příbuzným do hor,“ srovnává Zijat Mehijadič následky záplav s konfliktem z první poloviny 90. let.
Voda už sice opadla, mnozí se ale nyní bojí nevybuchlých min z války. Nášlapná mina explodovala v Brčku, další se objevily u Prijedoru. Podle úřadů se mohou nálože, kterých na území Bosny a Hercegoviny zůstává přes sto tisíc, objevit hlavně při sesuvech půdy.
Sbírky pro Bosnu a Hercegovinu a Srbsko
ADRA: číslo účtu 34983498/0300, v.s. 510
Člověk v tísni: číslo účtu 51945194/0300
nebo dárcovská SMS DMS SOSBALKAN na číslo 87777
Do Srbska odjela zvláštní skupina českých hasičů, kteří v okolí Bělehradu pomohou s čerpacími a záchrannými pracemi. Pomáhají ale i v Bosně a Hercegovině. Ta z Česka dostala už 1200 balíčků pro nouzové přežití za zhruba 700 tisíc korun.
V noci na dnešek vyjeli do Bosny také hasiči s velkokapacitními čerpadly. Problém je ale s nedostatkem pohonných hmot, kvůli tomu také řada humanitární pomoci stojí v kamionech podél cest.
Polikliniku v bosenském Maglaji zaplavily tuny bláta, drahé vybavení je na vyhození
Číst článek