Starostové 65 světových metropolí budou v Praze diskutovat o boji proti hluku či smogu

Jak zlepšit životní prostředí ve velkých městech a jak nejúčinněji bojovat proti hluku a znečištění ovzduší budou v Praze řešit starostové 65 světových metropolí. Své zkušenosti si budou vyměňovat třeba zástupci Stockholmu, Istanbulu nebo Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové vyhlásili v noci na 28. ledna smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Na snímku je ostravská Českobratrská ulice.

Meteorologové vyhlásili v noci na 28. ledna smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Na snímku je ostravská Českobratrská ulice. | Zdroj: ČTK

Jedním z hostů slavnostního zahájení bude i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09. I v městské části, o kterou se stará, je třeba spoustu věcí zlepšit.

„Počítá se v budoucnosti s vybudováním nízkoemisních zón, jako je to v Německu. Chceme, aby Praha 1 byla zařazena do té nejpřísnější zóny. Už delší dobu se také snažíme snížit počet hotelů v centru města, které neúměrně zatěžují životní prostředí,“ říká Lomecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

O konferenci starostů světových metropolí o životním prostředí informuje Eva Rajlichová

Lidé si stěžují hlavně na nepořádek a hluk, jehož hlavním zdrojem ve městech je doprava. Život v hlučném prostředí má přitom negativní dopad na zdraví, zvyšuje třeba krevní tlak.

Stejně špatné je znečištěné ovzduší, obyvatele velkých měst trápí mimo jiné prach. Často s ním bojuje například Děčín.

„Dostává se přes povolený počet překročení limitu 50 mikrogramů – v loňském roce byla koncentrace prachu překročena 40krát. Je mezi těmi horšími městy, hůř je ale na tom třeba Most,“ upozorňuje Helena Plachá z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.

Nejvíc prachu se do ovzduší dostává z průmyslu, dopravy a topením. Jedna z nejlepších zbraní proti prachu je zeleň, která ho dovede zachytávat. Ideální jsou nejen stromy, ale i velké travnaté plochy.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme