Levněji než v Česku vyjde dovolená jen v Bulharsku, Maďarsku a Turecku

Za českou tisícovku si o dovolené v zahraničí v průměru pořídíme zboží a služby jen v hodnotě 860 korun. Platí to hlavně pro individuální turisty. Kdo vyjede s cestovní kanceláří, většinu služeb si zaplatí v ceně zájezdu. I ty jsou ale dražší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovolená. Řecko, ostrov Kos | Foto: David Kubíček

Ze zemí, kam Češi nejčastěji jezdí na dovolenou, je jen ve třech levněji než doma. V Bulharsku, Maďarsku a Turecku.

Srovnáním spotřebních košů to spočítala Unicredit Bank. „Nejlevnější z nich je Bulharsko, kde je kupní síla české koruny zhruba o třetinu vyšší než v Česku. Za 1000 korun, které bychom utratili doma, můžeme koupit objem zboží a služeb za více než 1300 korun,“ potvrzuje hlavní ekonom banky Pavel Sobíšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách dovolených natáčel redaktor Jaroslav Skalický

Hlavně kvůli oslabení koruny intervencemi České národní banky se náklady Čechů v zahraničí zvedly v průměru skoro o 4 procenta. Výjimkou je jen Turecko.

„Tam výrazným způsobem devalvovala měna a tato devalvace se ještě nepromítla do místních cen, takže to dává unikátní příležitost k relativně levným nákupům,“ vysvětluje Sobíček. Za 1000 korun dostane Čech zboží a služby v hodnotě asi 1200 korun.

Naopak nejdražší je pro Čechy Francie, za tisíc korun tam dostanou zboží a služby v hodnotě 620 korun.

V nejoblíbenějším Chorvatsku jsou letos ceny o něco vyšší než v Česku. Ceny v místě dovolené zajímají hlavně individuální turisty. Kdo vyjíždí s cestovní kanceláří, většinu služeb si zaplatí v ceně zájezdu.

pláž | Foto: Martin Dorazín

„Jednoznačně převládá požadavek na služby typu all inclusive. Klient tam má ohraničený rozpočet, protože na místě nemusí již žádné služby dokupovat,“ říká Stanislav Zíma z Exim Tours.

Ale i organizované zájezdy jsou letos dražší. Podle některých odhadů zhruba o 10 procent.

„Souvisí to s poptávkou po destinacích i inflací. Samozřejmě i s kurzem koruny,“ upozorňuje Alexander Pavlov z CK Alexandria.

Hodnota tisícíkoruny ve vybraných evropských zemích v březnu 2014 | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme