Expanze některých českých zbrojařů na zahraničních trzích pokračuje

Některým českým zbrojařským firmám se na zahraničních trzích daří. Více zakázek mají i podniky, které jsou na obranný průmysl navázané alespoň částečně. Třeba kopřivnická společnost Tatra Trucks otevře montážní halu v Saúdské Arábii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znak TATRA, tatrovka | Foto: Jakub Říšský

Firma tam bude kompletovat střední terénní auta T 810. Podle deníku E15 už Tatra montážní halu dokončuje, a potom tam bude dodělávat i vozidla T 815-7. Všechno pro potřeby saudskoarabské armády. Objem zakázky podle deníku dosáhne 4,5 miliardy korun.

Tatra Trucks už letos předá 200 zkompletovaných T 810 tamní armádě a během roku pak 100 rozložených. Jejich montáž provedou zaměstnanci saúdskoarabské továrny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podnikání některých českých zbrojařských firem v zahraničí se věnoval Jan Beneš

Firma očekává, že v budoucnu bude mít i další armádní zakázky od ministerstva obrany Saúdské Arábie.

V zahraničí se daří i České zbrojovce a Explosii

Tatrovka ale není jedinou firmou, která těží ze zahraničních zakázek. V zahraničí spolupracuje s armádou také třeba Česká zbrojovka Uherský Brod.

Nedávno oznámila, že bude na Slovensku vyrábět komponenty pro ruční zbraně. Ty pak převeze do Česka, kde je smontuje.

Současně s tím vstupuje do slovenského státního podniku Vojenský opravárenský podnik Nováky. Podle deníku E15 stejná firma dokončuje i výrobní pobočku v Brazílii.

Nejsou to ale jen výrobci zbraní nebo obrněných aut, kteří expandují do zahraničí. Na jiných trzích se po příležitostech rozhlíží státní podnik Explosia - známý výrobce třaskavin.

Nedávno zástupci firmy přijeli například do Vietnamu, kde se nabízí prostor třeba pro výrobu trhavin, které se používají hlavně k těžbě některých nerostných surovin.

Munice (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme