Bývalý premiér Gross se v dokumentu ČT omluvil, že nemluvil pravdu o svém bytě

Někdejší předseda vlády Stanislav Gross otevřeně přiznal, že nemluvil pravdu o tom, jak financoval svůj luxusní byt. Právě aféra kolem koupě jeho nemovitosti ho stála premiérské křeslo. Připravovaný dokument České televize mapuje životy českých premiérů po odchodu z čela vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení akce se zúčastnil | Foto: Dopravní informační tisk. agentura

Stanislav Gross v dokumentu, který plánuje Česká televize odvysílat na podzim, promluví o tom, že ne vždy všechno, co říkal, myslel upřímně.

Byt, na který mu prý půjčil záhadný strýc Vik, si pořídil za peníze z poslaneckých náhrad a ke svému prospěchu využil i kontakty, které měl z politiky. Za to, že nemluvil pravdu, se v dokumentu omluví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném dokumentu o českých premiérech mluvil redaktor Martin Karlík

„Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak vám se opravdu omlouvám. Je to něco, co cítím zapotřebí, aby zaznělo, a šlo ze mě ven,“ řekl České televizi Gross.

Současný premiér Bohuslav Sobotka je už jedenáctý v řadě. První byl Václav Klaus. Po něm přišla úřednická vláda Josefa Tošovského. Ten šéfuje v Institutu pro finanční stabilitu v Basileji.

Premiéři České republiky:
Václav Klaus (ODS): 1993–1998
Josef Tošovský (úřednická vláda): 1997–1998
Miloš Zeman (ČSSD): 1998–2002
Vladimír Špidla (ČSSD): 2002–2004
Stanislav Gross (ČSSD): 2004–2005
Jiří Paroubek (ČSSD): 2005–2006
Mirek Topolánek (ODS): 2006–2009
Jan Fischer (úřednická vláda): 2009–2010
Petr Nečas (ODS): 2010–2013
Jiří Rusnok (úřednická vláda): 2013–2014
Bohuslav Sobotka (ČSSD): od 2014

Současný prezident Miloš Zeman odstartoval éru premiérů z ČSSD. Po Zemanovi přišel Vladimír Špidla, který je dnes hlavním poradcem Bohuslava Sobotky. Pak následoval zmiňovaný Stanislav Gross.

Po něm přišel Jiří Paroubek. Ten se věnuje psaní knih a ekonomickému poradenství. Má v úmyslu stát se europoslancem.

Paroubka střídal Mirek Topolánek, který je v současné době předsedou Teplárenského sdružení České republiky a působí v dalších organizacích.

Předposlední premiér Jan Fischer by mohl zamířit opět ke statistice – do evropského statitstického úřadu Eurostat. Petr Nečas učí na vysoké škole a věnuje se poradenství. Poslední premiér Jiří Rusnok je od 1. března v bankovní radě ČNB.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme