Počet obětí záplav na Balkáně přesáhl 50. Lidem hrozí, že nebudou mít co jíst

Velká část Balkánu je pod vodou. Bosna a Hercegovina i Srbsko žádají o mezinárodní pomoc. Dosavadní bilance nejhorších záplav za posledních 120 let je nejméně 30 mrtvých v Bosně a 19 obětí v Srbsku, kde už evakuovali 25 tisíc lidí. S následky katastrofy pomáhají bojovat mnohé země, včetně Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Bosně a Srbsku. Obec Krupanj, západně od Bělehradu | Zdroj: Reuters

Voda zaplavila nejen vesnice a rodinné domy, ale také sídliště.

Hlavně však poškodila zemědělskou půdu, což ohrožuje úrodu. Bosna a Srbsko proto budou potřebovat pomoc i poté, co voda odteče do Dunaje, protože nebude co sklízet.

Sbírky pro Bosnu a Hercegovinu a Srbsko
ADRA: číslo účtu 34983498/0300, v.s. 510
Člověk v tísni: číslo účtu 51945194/0300

Záběry bosenské a srbské televize ukazují domy zatopené až po půdu, ze kterých záchranáři vyzvedávají obyvatele skrze probouranou střechu.

Zručnost pilotů helikoptér je až neuvěřitelná – balancují ve vzduchu metr nad střechou, zatímco lidé se ze zoufalosti chytají ližin. Dva soukromé vrtulníky poskytl záchranářům i srbský režisér Emir Kusturica.

S evakuací pomáhají také například členové sportovního klubu raftařů z Bihače na západě Bosny. Jsou i na řece Uně, kde ale situace není tak kritická.

Bosenští dobrovolníci pracují na záchraně zbytků vesnice po sesuvu půdy u Tuzly severně od Sarajeva | Foto: ČTK/AP

Proto vzali modré rafty a vyrazili do ulic města Doboj zaplavených řekou Bosna. Například odváželi nemocné dítě do nemocnice. Sportovcům ho z přízemí přes balkon podávali rodiče. Dobrovolníci dítě v člunu ihned zabalili do bund a do dek, aby neprochladlo.

Televize ale přinášejí i radostnější obrázky, například odklízení bahna nebo lidi mávající záchranářům na člunech, kteří rozvážejí jídlo a pitnou vodu. Lidé jim děkují a dodávají si odvahy.

Dětem pomůže Djoković

Vedle režiséra Kusturici oznámil pomoc po turnaji v Římě i srbský tenista Novak Djoković. Jeho rodina má nadaci, která pomáhá vybavit školy a školky a zaměřuje se na vzdělávání dětí. Teď pomoc ještě zesílí.

Sám Djoković řekl, že všechny peníze, které dojdou na konto nadace, půjdou do povodněmi postižených oblastí právě na obnovu škol a školek. Spolu s vládou a organizací UNICEF chce nadace zajistit dětem ve vyplavených regionech lepší budoucnost.

Obyvatele ohrožují miny

Největší problém v povodněmi postižených oblastech jsou teď ale miny z občanské války. Byly položené kolem řek. Ty odnesly miny z polí, kde dříve byly, neznámo kam.

I kdyby tak existovaly plány minových polí, teď jsou k ničemu. Další problém je, že nejde o kovové, ale plastové miny, které se tudíž těžko hledají detektory kovů a dobře plavou. Odhaduje se, že po válce v Bosně zůstalo v zemi téměř deset tisíc min.

Češi poslali balíčky první pomoci

S následky katastrofy pomáhají bojovat mnohé země, včetně Česka. Na okamžitou humanitární pomoc zatím vyčlenilo 5 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Szunyog, velvyslanec v Bosně a Hercegovině, v pořadu Stalo se dnes

Do oblasti poslalo už přes tisíc balíčků první pomoci. „To je balíček, který obsahuje turistický vařič, prostředky na čištění vody, hygienický balíček a lékárničku,“ upřesňuje velvyslanec v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog s tím, že balíček je určený zejména pro osoby, které jsou evakuované.

Szunyog chce v úterý navštívit města Doboj a Maglaj ve střední Bosně, kde podle něj voda už ustoupila. „Abych tam provedl rekognoskaci terénu a podíval se, jaké jsou další možnosti, a na co by bylo možné využít humanitární pomoc, o které český ministr zahraničních věcí rozhodl v pátek,“ doplňuje.

Ničivé záplavy se zatím podle něj nijak nedotkly Čechů ani české komunity v zemi. Ministerstvo zahraničí navíc umístilo na webové stránky doporučení, aby lidé do Bosny a Hercegoviny necestovali.

„Samozřejmě v Bosně a Hercegovině je i menší komunita Čechů, kteří jsou ale občané Bosny a Hercegoviny. Jsme s nimi ve stálém kontaktu, zatím jsme neměli žádné informace, že by byli v bezprostředním ohrožení,“ uzavírá Szunyog.

Povodně v Srbsku, Bosně a Hercegovině | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, ČRo, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme