OSN přidala skupinu Boko Haram na seznam teroristických organizací

Organizace spojených národů uvalila sankce na nigerijskou islamistickou skupinu Boko Haram a přidala ji na seznam teroristických organizací. Radikálové mají za poslední rok na svědomí přes 1000 lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr islamistické skupiny Boko Haram Abubakar Shekau | Zdroj: ČTK

OSN přiřadila islamisty z Boko Haram na seznam k teroristické skupině Al-Káida. S tím přicházejí opatření jako zmrazení majetku, embargo obchodu se zbraněmi a zákaz cestování.

Spojené národy tvrdí, že ozbrojenci byli vyškoleni teroristy z Al-Káidy a také s nimi spolupracovali, bojovali třeba po jejich boku v Mali.

„Boko Haram už dávno nejsou jen oblastní radikálové s jasnou islamistickou vizí jako v letech 2002 a 2004. Prošli vývojem a operují stejně jako Al- Káida. Je to vlastně Al-Káida v západní a centrální Africe. Už to není pouze Boko Haram, která bojovala proti západnímu stylu výchovy a proti vzdělávání žen,“ popsal nedávno skupinu nigerijský prezident Jonathan Goodluck.

Přehrát

00:00 / 00:00

OSN přidala Boko Haram na seznam teroristických organizací. Více redaktorka Pavlína Nečásková

Asi největší z posledních akcí Boko Haram je únos více než 200 školaček, po kterých se bezvýsledně pátrá už přes pět týdnů. Radikálové vyhrožují, že je prodají a donutí provdat.

Boko Haram má zřejmě na svědomí také středeční útoky na město Jos. Dva výbuchy tam zabily 122 lidí. Skupina se k akci zatím nepřihlásila, právě v této oblasti ale operuje velmi často. Včera ozbrojenci zabili dalších 27 lidí v severovýchodní vesnici Chikongudo.

Celý vývoj neznepokojuje pouze Nigérii, pomoct v boji proti radikálům chce i Západ. Francie nedávno uspořádala summit o dalších krocích proti této skupině.

Státy Nigérie s islámským právem Šaríja | Foto: Michal Jindra

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme