Rusko zatím nechystá odvetu za sankce Západu, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimír Putin se poprvé vyslovil k rozšířeným sankcím, které na Rusko uvalily Spojené státy, Kanada, Japonsko a Evropská unie za anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny. Putin řekl, že Moskva zatím nebude podnikat odvetné kroky, ale v budoucnosti je nevyloučil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin promluvil v dumě o Krymu | Zdroj: Reuters

„Nic dobrého v těch sankcích není, jsou škodlivé a vláda už navrhla odvetné kroky, ale já domnívám, že to není nutné. Pokud ale sankce budou pokračovat, budeme se muset zamyslet nad tím, kdo a jak působí ve strategických odvětvích ruské ekonomiky, včetně energetiky.“

„Nechtěli bychom odvetné kroky a doufám, že k tomu nedojde,“ upozornil Vladimir Putin západní firmy, které vlastní podíly v ruských společnostech.

Západ podle ruského prezidenta uvalil sankce, protože hledá viníky ukrajinské krize. Rusko s ní ale nemá nic společného, řekl Putin. Z rozpoutání a prohlubování krize na Ukrajině obviňuje Spojené státy.

Nové sankce Evropské unie se dotknou ruského vicepremiéra i lídrů separatistů

Číst článek

„To, co se teď na Ukrajině děje, nám ukazuje, kdo od počátku tento proces reálně řídil. Spojené státy nejprve zůstávaly ve stínu a až teď se otevřeně staly jeho lídrem,“ prohlásil Vladimr Putin.

Kategoricky odmítl obvinění, že Rusko vyslalo na východ své instruktory, vojáky nebo příslušníky zvláštních sil. Ruský prezident se také vyslovil pro propuštění zajatých vojenských expertů OBSE. Podle jeho slov si ale to můžou sami.

„Jsou to zkušení lidé a dobře věděli, že jedou do zóny konfliktu, do oblasti, která neuznává legitimitu vlády v Kyjevě. Měli se domluvit s těmi lidmi, kteří situaci v těch oblastech kontrolují,“ uvedl ruský prezident.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme