Francie pozvala Putina na oslavy vylodění v Normandii. Organizace pro lidská práva jsou proti

Ruský prezident Vladimir Putin je na seznamu státníků pozvaných na oslavy 70. výročí vylodění spojenců v Normandii. Některé organizace pro lidská práva apelují na francouzskou vládu, aby vzhledem k situaci na Ukrajině Putina do Normandie nezvala. Podle francouzského ministerstva zahraničí se ale zatím se zrušením pozvánky pro ruského prezidenta nepočítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tento původně jednomístný Spitfire při spojenecké invazi do Normandie dosáhl prvního sestřelu nepřátelského letounu během Dne D. Zahrál si také ve filmu Bitva o Británii. | Foto: Jaroslav Beránek

Vladimira Putina pozval do Normandie prezident Francois Hollande a ministr zahraničí Laurent Fabius potvrdil, že se v této souvislosti nic nezměnilo.

Putin je stále mezi pozvanými a šestého června by se měl zúčastnit ve městě Ouistreham oficiálních oslav.

„Není důvod Putina nepozvat. Navíc si myslím, že pro každého státníka je tato událost příležitostí přemýšlet o budoucnosti Evropy. Na druhou stranu, pokud někdo pozvánku nepřijme, tak to lze považovat za nepřátelský postoj,“ prohlásil Jean Marie Girault, dlouholetý starosta Caen a zakladatel známého muzea.

Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Datum vylodění byl původně stanoven na 5. června 1944, kvůli zhoršenému počasí byla operace provedena o den později. Americké, britské a kanadské jednotky se přeplavily přes průliv La Manche ve více než 6000 lodích a výsadkových člunech. Spojenci během vylodění ztratili 10 300 mužů.

"Rhino" ferry RHF-12 cestou k Normandii v prvních dnech invaze. Přepravuje buldozer "mořských včel" CB. Na zádi sestavy jsou vidět přídavné modulové motory. | Foto: U.S. National Archives

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme