Digitalizace rozhlasu přinese více stanic a pomůže v krizových situacích
V Česku se opět diskutuje o digitalizaci rozhlasu. Debatu otevřela konference Digimedia 2014. Stále ale chybí jednotný plán, jak se bude v následujících zhruba deseti letech postupovat. Čeká se totiž na politické rozhodnutí.
V Evropě rádia vysílají digitálně v 15 zemích. V dalších sedmi se takzvaný DAB, tedy digital audio broadcasting, testuje. Jeho výhodou jsou lepší kvalita signálu i rozšíření nabídky stanic.
„Dnes je FM pásmo zcela plné, nelze vydávat nové licence pro nové rozhlasové stanice, nelze zvyšovat programovou nabídku, což DAB výrazným způsobem umožní. Zároveň budou k dispozici i zcela nové typy služeb, jako je například přenos obrazových i textových informací na displeji rozhlasových přijímačů,“ popisuje Marcel Procházka z Českých radiokomunikací.
Tyto informace můžou sloužit v nejrůznějších krizových situacích, jako jsou třeba povodně. Rádio vysílané přes internet by neobstálo.
„Pro stát to znamená zachování krizové komunikace. Všichni říkají: Není problém přesunout rozhlas na internet. Moc dobře víme, co se děje při krizových situacích. První síť, která přestává fungovat, je internet. DAB je na internetu zcela nezávislý,“ vysvětluje Procházka.
Na přechodu z analogového televizního vysílání na digitální pracovala v Česku speciální skupina, která stanovovala podmínky a naplánovala změny. Český rozhlas je podle náměstka generálního ředitele Michala Koliandra v případě rozhlasové digitalizace pro vznik takové komise už letos.
„Jakkoliv se Český rozhlas cítí jako veřejnoprávní médium přirozeným lídrem digitalizace rozhlasového vysílání v České republice, je potřeba stanovit určité parametry a kritéria, proto voláme po tom, aby vznikla národní koordinační skupina, kde by byli zastoupeni jak veřejnoprávní vysílatelé, tak komerční výrobci rozhlasových rádií.“
Nejde o novinku
Dnešní běžná rádia totiž digitální signál přijímat neumí. Výrobci by tak už měli vědět, kdy bude nový typ potřeba a kdy ho tedy mají začít zákazníkům nabízet. Digitálně se v Česku už ale někde vysílá.
„Můžeme snadno vydat licenci na rozhlasové digitální vysílání. První experiment byl v roce 1999. Digitální vysílání už je dnes tady přijímatelné, ale mainstreamový posluchač na to samozřejmě není připraven,“ říká místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Foltán.
Na určitý harmonogram digitálního rozhlasového vysílání u nás čeká i Český telekomunikační úřad. „Ten je připraven rozjet digitalizaci rozhlasu a zahájit výběrové řízení na kmitočty pro digitální rozhlas. Nyní čekáme na úpravu mediální legislativy, aby tento postup byl v souladu,“ dodává předseda Rady Jaromír Novák.
Původně chtěl úřad vypsat tendr už koncem letošního roku.