Končící slovenský prezident Gašparovič přijel na rozlučkovou návštěvu Česka

Končící slovenský prezident Ivan Gasparovič přijel do Prahy na poslední oficiální návštěvu ve funkci, kterou opustí v červnu. S českým prezidentem Milošem Zemanem jednali o prohloubení česko-slovenské spolupráce. Obě země budou pokračovat ve výměně studentů nebo také budování společných vojenských jednotek. Gašparovič dnes také Zemanovi udělil nejvyšší slovenské vyznamenání Řád bílého dvojkříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končící slovenský prezident Ivan Gašparovič přijel na poslední návštěvu Česka v této funkci. Přijal ho jeho český protějšek Miloš Zeman. 27. 5. 2014 | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman po setkání s Ivanem Gašparovičem prohlásil, že Slovensku závidí euro. Jeho přijetí v Česku dlouhodobě prosazuje.

"Chtěl bych vyjádřit závist, že Slovensko vstoupilo do eurozóny daleko dříve než Česká republika, která o tom jenom uvažuje a uvažuje," uvedl český prezident na tiskové konferenci.

"Doufám, že se nám podaří v této oblasti Slovensko dohnat a že se nám podaří i na základě pozitivních zkušeností 70 procent slovenské populace společnou měnu přijmout," dodal.

Zeman navrhl společné vojenské jednotky

Český a slovenský prezident spolu jednali o vzájemné spolupráci obou zemí. „Ať už se to týká dopravní infrastruktury, spolupráce ve zbrojním průmyslu, ale samozřejmě také při budování společných jednotek či výměny studentů, která úspěšně pokračuje,“ řekl Zeman.

„Slovensko a Česko potřebují širší spolupráci v rámci našich ozbrojených sil. Proto spolu dnes jednali i ministři obrany, kde nacházíme opravdu velké pole možností spolupracovat nejen v rámci vlastních budování armád, ale v rámci spolupráce také při výrobě zbraní,“ doplnil Gašparovič.

Podle něj se oba prezidenti dotkli i změn, které by bylo třeba učinit ve fungování Evropské unie, Evropského parlamentu, OSN i Severoatlantické aliance. "Máme velmi blízké názory na evropskou a světovou politiku," řekl končící slovenský prezident.

K nízké volební účasti v obou zemích při víkendových volbách do Evropského parlamentu Zeman uvedl, že se mu zdá důležitější proevropské rozhodování voličů v Česku i na Slovensku.

Gašparoviče vystřídá Kiska

Gašparovič zdůraznil, že volební kampaně v jeho zemi nedostatečně vysvětlovaly důležitost bruselských a štrasburských institucí. Na Slovensku a v Česku byla nejnižší volební účast ze všech unijních zemí, jen 13, respektive 18 procent.

Gašparoviče po deseti letech v čele Slovenska v polovině června ve funkci vystřídá podnikatel a filantrop Andrej Kiska. Zeman vyjádřil lítost nad tím, že jeho kolega v úřadu končí, a označil ho za "dobrého přítele České republiky".

Co bude dělat po odchodu z funkce, dnes dosluhující slovenský prezident neupřesnil. Zdůraznil pouze, že se neplánuje stáhnout z veřejného života. Vstup do nějaké politické strany ale vyloučil.

ČTK, Štěpán Koval, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme