Francouzská policie vyklízí tábory běženců v Calais. Kvůli obavám ze šíření nemocí

V Calais na severu Francie začala policie vyklízet několik táborů s téměř tisícovkou přistěhovalců. Uprchlíci převážně z Afriky a Blízkého východu se na francouzském území usadili dočasně, jejich cílem je dostat se do Velké Británie. V táborech podle policie panovaly otřesné hygienické podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie likviduje uprchlický tábor ve francouzském městě Calais | Zdroj: Reuters

Policisté nabídli běžencům sprchy, nové oblečení a jídlo, a poté začali tábory likvidovat. Důvodem jsou obavy z šíření nemocí, zejména svrabu.

Přistěhovalci směřují do Velké Británie a věří, že se o ně tamní úřady dokáží postarat lépe než ve Francii.

Některé organizace pro lidská práva za tento zásah policisty kritizují, především proto, že dočasným přistěhovalcům nedokázali nabídnout žádnou jinou alternativu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lividaci uprchlických táborů mluvil zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd

Proti táborům zase protestovali místní obyvatelé. V nedělních eurovolbách dalo v Calais 31 procent voličů hlas Národní frontě, nacionalistické straně vedené Marine Le Penovou.

Extrémně pravicová Národní fronta zvítězila i celostátně, získala 25 procent hlasů. Pravicovou stranu Svaz pro lidové hnutí porazila o 5 procent, socialisty dokonce o 10 procent hlasů.

Volební účast byla překvapivě vyšší než před pěti lety, svůj hlas přišlo odevzdat 43 procent voličů.

K vítězství extrémně pravicové strany přispěla nespokojenost Francouzů s vládou socialistů, rozkol mezi pravicovými stranami a také úspěšná snaha Marine Le Penové svou stranu oddémonizovat a učinit ji přitažlivou pro stále více Francouzů.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme