Pořadatelé hokejového MS v Česku odhadují náklady na 400 milionů. A chtějí rekord

Česko znovu žije ledním hokejem. Nejenomže česká reprezentace bojuje v Minsku o semifinále, ale příští rok bude Česká republika hostit celé mistrovství světa. Organizátoři už mají odhady, na kolik je šampionát vyjde. Chtějí také překonat návštěvnost z roku 2004, což bude mít dopad i na hotely a restaurace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šesté finále navštívilo v O2 Areně 16 894 diváků | Zdroj: ČTK

Celkové náklady na pořádání hokejového mistrovství budou podle současných odhadů Českého svazu ledního hokeje na úrovni 380 milionů korun. Příjmy by měly dosáhnout zhruba 400 milionů korun.

Do nákladů spadají například položky, jako jsou nájmy arén a s nimi spojené služby. Potvrzuje to i generální sekretářka mistrovství světa 2015 Markéta Štěrbová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mistrovství světa v hokeji 2015 v Česku se z ekonomického pohledu zaměřil Jan Beneš

„Velkou část nákladů tvoří ubytování účastníků, což je kolem 70 milionů. Musíme věnovat značnou částku do propagace a marketingu, což je více než 40 milionů, pak každý organizátor platí poplatek IIHF, který bude u nás činit také 40 milionů korun,“ uvedla.

Pořadatelé chtějí, aby návštěvnost turnaje byla stejně jako v roce 2004 v Praze a Ostravě rekordní. Na mistrovství se tehdy přišlo podívat přes 552 tisíc diváků. Organizační výbor má už informace o tom, že letošní šampionát v Minsku českou návštěvnost překoná zhruba o 100 tisíc lidí.

„Naše ambice je překonat rekord z letošního roku. Budeme mít výhodu, že oproti roku 2004 máme o čtyři zápasy víc, takže je to reálné. Ale záleží na tom, jaké bude rozlosování, jak bude hrát náš tým,“ doplnila Štěrbová.

Přípravy na hokejové MS, které se odehraje za rok v ČR, jsou v Ostravě plném proudu

Číst článek

Pokud návštěvnost vzroste a překoná rekord, budou z toho těžit i místní podnikatelé. Aktuálně odborníci nemají žádné prognózy, kolik přesně by z návštěvnosti šampionátu mohli hoteliéři a majitelé restaurací vytěžit, nicméně pozitivní vliv na jejich byznys to mít bude.

„Je to jednorázová akce, kdy se počítá, že tady bude zvýšený počet turistů. Ale ten vedlejší efekt, který tam vidíme jako zajímavý, je ten, že sem přijede spousta lidí, kteří by sem třeba normálně nepřijeli. A možná že se rozhodnou pro další návštěvu například s rodinou,“ souhlasí šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

V roce 2004 na pořádání minulého šampionátu vydělal Český svaz ledního hokeje asi 60 milionů korun. Jeho cílem pro příští rok je, aby na něm neprodělal.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme